Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jungmannovu cenu za nejlepší překlad dostala Vlasta Dufková

Vlasta Dufková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlasta Dufková | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Cenu Josefa Jungmanna za nejlepší překlad zahraničního literárního díla do češtiny v uplynulém roce dostala dnes Vlasta Dufková. Obec překladatelů tak ocenila její překlad knihy Burití, jejímž autorem je brazilský prozaik Joao Guimaraes Rosa. Ocenění spojené s odměnou 50.000 korun se tradičně předávalo v Pállfyho paláci u příležitosti svátku svatého Jeronýma, patrona překladatelů.

Knihu Burití vydal Torst, Dufková ji překládala z portugalštiny. Joao Guimaraes Rosa (1908 až 1967) je prozaik, jehož dílo podle pořadatelů zaujímá v brazilské literatuře ojedinělé místo díky charakteristické ideové mnohovrstevnatosti, filozoficko-náboženské hloubce a bohatému využití výrazových možností jazyka.

Čeští čtenáři mají k dispozici více jeho děl, z nich vyniká zejména román s napínavým příběhem Velká divočina: stezky. Burití sice také vypráví příběh o lásce jako hnací síle lidského růstu, je to však příběh křehký a prostý náhlých dějových zvratů, vystavěný na "jemné symfonii pocitů, smyslů a nálad, na souznění slova s tichem".

Nevyřčenost a neukončenost
Burití je brazilské jméno palmy zvané česky pašáchol vinný, jejíž ztepilý kmen se stal emblémem statku U dobré palmy burití neboli Buritiště, kam je kniha zasazena. Základními rysy autorova jazyka, jehož prostřednictvím před čtenářem postupně vyvstává obraz jihoamerického venkova, jsou nevyřčenost a neukončenost. Nabízejí široký prostor fantazii a umožňují zkoumat možné významy a dobírat se nejrůznějších interpretací.

Překladatelka stála před náročným úkolem: nekonečným bojem o přiblížení se bohatosti původního sdělení za cenu co nejmenších ztrát, uvádějí pořadatelé ceny. Nejenže se musela vyrovnat s nástrahami specifických reálií a mnohdy vytvářet vlastní názvosloví, ale především musela dbát o uchování velkého množství filozofických a náboženských konotací, odkazů a skrytých významů. Vlasta Dufková je zkušená překladatelka z francouzštiny a portugalštiny. Překlad knihy, za nějž dnes dostala cenu, je podle poroty jazykově bohatý a vynalézavý, mnohovrstevnatý a přitom čtivý text stírající namnoze hranice mezi prózou a poezií.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.