24. července 2009 8:24 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kabát ani Gipsy.cz neuspěli. ČR už nebude soutěžit na Eurovision Song

Gipsy.cz, Eurosong 2009, zkouška | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gipsy.cz, Eurosong 2009, zkouška | foto: Eurovision.tv

LONDÝN Česká republika BBC oznámila, že se už nebude účastnit písňové soutěže Evropské vysílací unie (EBU) s názvem Eurovision Song Contest. Důvodem je prý malý zájem o soutěž v Česku. Mluvčí České televize také zpravodaji této britské rozhlasové stanice řekl, že v rozhodnutí hrála roli i malá sledovanost soutěže.

Čeští zástupci v ní nebyli při žádném ze svých čtyř vystoupení úspěšní. Předloni to byla rocková skupina Kabát, loni zpěvačka Tereza Kerndlová a letos skupina Gipsy.cz. Již v roce 1968 se soutěže, která se tehdy nazývala Velká cena Eurovize, zúčastnil Karel Gott, ale jako reprezentant Rakouska.Vítězem letošního 54. ročníku soutěže, jejíž finále bylo v Moskvě, se stalo Norsko. Soutěž se poprvé konala před 53 lety. V roce 1974 v ní uspěla do té doby nepříliš známá švédská skupina ABBA s megahitem Waterloo. Mezi vítěze patří také Cliff Richard nebo Céline Dionová.Eurovision Song Contest se koná každý rok a patří k nejsledovanějším televizním přehlídkám populární hudby v Evropě. Přestože je soutěž často kritizována jako přehlídka kýčovité hudby, sleduje ji přes 100 milionů lidí. Letos se jí zúčastnilo 43 zemí.
ČTK

Najdete na Lidovky.cz