Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

KABÁT: Past s malým ‚ch’. Osud filmu Chlast je příznačný pro českou rvačku s koronavirem

Do dna. Dějepisář Martin (Mads Mikkelsen) a jeho studenti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do dna. Dějepisář Martin (Mads Mikkelsen) a jeho studenti. | foto: FILM EUROPE

PRAHA Název snímku Chlast, který o víkendu ovládl Evropské filmové ceny, se dobře vyjímá v novinových titulcích, zejména v těch českých. Mezinárodní název – Another Round, Další runda – je proti tomu dost fádní a ten původní dánský – Druk – patrně také nemá to jadrné zabarvení českého výrazu.

Všechny podoby titulu ovšem mají své ospravedlnění, film totiž ukazuje různé fáze zaujetí alkoholem, od zdánlivě neškodného experimentování až po ten devastující a tragicky završený chlast.

Zároveň však nejde jen o další varování před démonem alkoholu, ale především o pojmenování důvodů, proč alkohol nebo něco podobného spousta lidí potřebuje: především proto, že jim v životě chybí jiné stimuly energie, tvořivosti, radosti.

Osud filmu Chlast v Česku je příznačný pro celou nešťastnou rvačku s koronavirem. I díky tomu, jak divácky vstřícně je natočený, to mohl být jeden z podzimních hitů, ale vidět ho stačili jen pohotoví šťastlivci – ledva se objevil v kinech, dopadl na ně zákaz promítání; podle mnoha hlasů neodůvodněný, protože proti takové plné tramvaji je biograf s disciplinovaně rozesazenými diváky hygienikův ráj. 

Pochopitelně se jistě najdou i argumenty proti, v tom směru už jsme se z pandemie poučili: vždy to bude souboj argumentů, různých pohledů a preferencí a žádné skvělé řešení neexistuje. Jsou však řešení důstojná a rozumně obhajovaná, a pak řešení arogantní, paušální a necitlivá. U zákazu chodit do kina by rozhodně přesvědčivější vysvětlení neškodilo (a už vůbec ne u donedávna platného zákazu navštěvovat galerie).

Léčit si svědomí pošramocené plnými nákupními centry lpěním na uzavřených kinosálech či divadlech je v každém případě poněkud farizejské. A sázka na to, že „nezbytný“ konzum má vyšší morální nárok než „zbytné“ kulturní zážitky, je pochybná. Jak dokládá Chlast: prázdno v duši volá po chlastu.

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...