9. listopadu 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kam půjde ta kráva? Norský fenomén Slow TV inspiroval i českého Playtváka

Záběr z norské Slow TV. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběr z norské Slow TV. | foto: NRK Slow TV

Co nutí diváky sledovat mnohahodinové přímé přenosy z plavby lodí, lovu lososů nebo kolektivního pletení svetrů? „Když se deset minut díváte, jak kráva kráčí po pobřeží, začnete detaily vnímat jinak. Jestlipak se jí podaří prolézt tímhle plotem?, říkáte si. A kde je vůbec farmář? Zkrátka vás zajímá, co bude dál, i když tušíte, že to třeba nebude nic převratného. Hlavní je pocit, že jste skutečně tam.“

Tak vysvětloval jednu z příčin obliby „pomalé televize“ na letošním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě Thomas Hellum z norské televize NRK (Norwegian Broadcasting Corporation). Ta jako první prosadila Slow TV do hlavního vysílacího času a sám Hellum byl jedním z těch, kdo stáli u zrodu tohoto novodobého televizního fenoménu. Slow TV se úspěšně rozjíždí i v Česku, kde se její doménou stala internetová televize Playtvak.cz.

Thomas Hellum.

Thomas Hellum.

Přestože její kořeny sahají až k Andymu Warholovi, Slow TV se poprvé ve velkém rozjela právě v Norsku. V roce 2009 Thomase Helluma a jeho kolegy z veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice NRK napadlo natočit rozhlasový pořad jako reálnou vzpomínku na den, kdy Němci začali okupovat Norsko. Kvůli malému časovému předstihu se tenhle nápad nepodařilo zrealizovat, brzy se ale vylíhl nový. Tentokrát se redaktoři rozhodli natočit celou cestu vlaku z Bergenu do Osla, trvající 7 hodin, a zprostředkovat tento zážitek divákům. V Norsku oblíbený Bergensbanen tehdy slavil sté výročí. V září 2009 tak nastoupil štáb se čtyřmi kamerami do vlaku a celou cestu zaznamenal. Jaké bylo překvapení všech, kdy se tento pořad – vysílaný ještě nikoliv jako přímý přenos, ale záznam – stal nejsledovanějším pořadem ze všech norských televizí a k obrazovkám přitáhl 1,2 milionu Norů!

Mávala i královna

„Bylo to fantastické, takový úspěch jsme nečekali ani ve snu,“ vzpomínal Hellum v Jihlavě. Oddechlo si i vedení televize, pro kterou šlo o experiment s neodhadnutelným výsledkem. Povzbuzeni úspěchem, rozhodl se tým televize NRK pro další a ještě větší akci – Hellum a jeho kolegové si za cíl vybrali pro Nory legendární pobřežní plavbu podél pobřeží, trvající pět dní. A tentokrát mělo jít o přímý přenos se vším všudy. „Bylo to technologicky velmi náročné. Náš štáb čítal třiadvacet lidí. Jedna z kamer byla zavěšená na složité konstrukci před přídí lodi tak, aby mohla snímat loď zpředu. Používali jsme také doprovodnou hudbu a měli jsme připravené náhradní záběry pro momenty, kdy byl přerušen signál. Ale co bylo hlavní – začali se zapojovat sami diváci. Lidi si sami předem zjistili, kdy kam přijdeme a čekali na nás na břehu, často s nějakým překvapením, třeba přivedli kapelu, aby zahrála. Nebo si posílali vzkazy. Všechno se pak objevilo i v našem přímém přenosu,“ vypráví Hellum. Do přímého přenosu vstoupila i královna Sonia. Plavbu , která započala 16. června 2011, vysílala nejen televize, ale přenos běžel i na internetu, kde ho sledovali lidé ze 140 zemí světa.

Piip-show (2014) sledovala sýkorky navštěvující pro ně speciálně připravenou...

Piip-show (2014) sledovala sýkorky navštěvující pro ně speciálně připravenou „kavárnu“.

Thomas Hellum se svým příštím protagonistou:  migrujícím sobem.

Thomas Hellum se svým příštím protagonistou: migrujícím sobem.

Tak se zrodil globální fenomén Slow TV, kterou od té doby následovala řada dalších stanic i amatérů z celého světa. K dalším úspěšným norským „slow“ přenosům patřila třeba loňská Piip-show, která sledovala sýkorky navštěvující pro ně speciálně připravenou „kavárnu“ - krmítko. Show běžela tři měsíce a na stanici NRK2 ji vidělo více než 240 000 diváků. Na rok 2017 je plánována „sobí show“, ve které budou kamery mapovat tři tisíce sobů při jejich jarní migraci.

Slow TV po česku: mazací tramvaj i přenos z letiště

V Česku se do Slow TV pustila internetová televize Playtvak.cz, která ji spustila 30. června tohoto roku. „Chtěli jsme nabídnout jiný, nový produkt pro lidi, kteří jsou zvyklí sledovat video na internetu. Od začátku to byl trochu experiment, protože jsme nevěděli, jak na formát, který se osvědčil v zahraničí, budou reagovat čeští diváci. Ukázalo se ale, že i u nás si lidé v dnešní zrychlené době rádi odpočinou u ‚pomalé televize ́,“ říká Jan Kužník z televize Playtvak.cz. „Momentálně se blížíme k hranici 3,2 milionu zhlédnutí – to znamená, že průměrná měsíční sledovanost činí zhruba 800 000 zhlédnutí“, vysvětluje Kužník.

Před spuštěním Češi s Nory přímo konzultovali a Thomase Helluma z norské NRK pozvali do Prahy. Inspiraci od Norů čerpali, oba projekty ale nelze srovnávat. „Za norskou Slow TV stojí veřejnoprávní televize a rozpočet na jeden díl se pohybuje v řádech milionů korun. Naše pomalá televize je proti tomu skutečně „low cost“. Co však máme společné, je touha ukazovat lidem zdánlivě obyčejné věci ze zcela jiného úhlu pohledu,“ vysvětluje Ivan Sobička z TAKTIQ Communications, externí redakce Slow TV.

Nejúspěšnější projekt od začátku vysílání Slow TZ na Playtvaku je pořad Planespotting, který spojuje záběr na ranvej Letiště Praha s aplikací Flightradar a zvukem komunikace ze řídicí věže, a také tak zvaná mazací tramvaj, která ve dne i v noci křižuje ulicemi Prahy. „Mazací tramvaj se přes léto stala nečekanou celebritou mezi vozy městské hromadné dopravy. My jsme toho využili a zajistili živý stream z kamery na její korbě, což z technologického hlediska rozhodně nebylo jednoduché. O vysílání z tramvaje se začala zajímat i zahraniční média, a tak si myslíme, že jeho obliba v blízké době ještě stoupne, říká Ivan Sobička.

Záběr z norské Slow TV.
První vlaštovka: záběr z cesty vlaku z Bergenu do Osla, 2009.

V nejbližší době chce Playtvak.cz spustit vysílaní z železnice a chystá se také vylepšování stávajících nejúspěšnějších streamů. „K letišti budou pravidelně vycházet poutací články upozorňující dopředu diváky na nejzajímavější letadla, která se do Prahy chystají. Přibude i letový řád a přímo s letištěm připravujeme lepší umístění kamery blíže přistávací dráze. Průběžně chceme myslet i na milovníky zvířat a přírody a představíme atraktivní záběry z nových lokalit,“ dodává Jan Kužník.

hepHedvika Petrželková