28. dubna 2014 11:25 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Karlovarský festival navštíví Lech Walesa. Oceněn bude Friedkin i Svěrák

Lech Walesa u rozhovoru pro LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lech Walesa u rozhovoru pro LN | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Bývalý polský prezident Lech Walesa, držitel Nobelovy ceny za mír, uvede na karlovarském festivalu světovou premiéru režisérské verze snímku, který o něm natočil Andrzej Wajda pod názvem Walesa: Člověk naděje. Za umělecký přínos světové kinematografii festival ocení režiséra Williama Friedkina, který představí restaurovanou verzi snímku Mzda strachu. Cenu za přínos české kinematografii převezme Zdeněk Svěrák.

S Walesou se zvláštního uvedení Wajdova filmu zúčastní také představitel titulní role Robert Więckiewicz a herečka Agnieszka Grochowská, která ztvárnila jeho manželku. Snímek sleduje předáka polského odborového hnutí Solidarita a jeho proměny z řadového dělníka v charismatického vůdce.

Robert Wieckiewicz a Agnieszka Grochowska

Robert Wieckiewicz a Agnieszka Grochowska ve filmu Walesa: Člověk naděje

ČTĚTE TAKÉ

Cena pro scenáristu, režiséra a producenta Williama Friedkina je vyvrcholením snah festivalu představit 70. léta v zámořské kinematografii; jeho snímky Francouzská spojka a Vymítač ďábla celkem získaly sedm Oscarů.

Zdeněk Svěrák

Zdeněk Svěrák získá cenu na přínos české kinematografii.

Filmy podle scénářů Zdeňka Svěráka byly na toto ocenění nominovány třikrát. Poprvé v polovině 80. let snímek Vesničko má středisková, podruhé začátkem 90. let Obecná škola. Kolja v režii jeho syna Jana v roce 1997 Oscara získal. Na 42. ročníku MFF v Karlových Varech dostal Zdeněk Svěrák Zvláštní uznání za scénář k Vratným lahvím, snímek získal cenu diváků.

Letošní 49. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 4. do 12. července.

Lidovky.cz, ČTK