2. srpna 2019 12:08 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Světoznámá zpěvačka Katy Perry ukradla hit Dark Horse, teď musí neznámému rapperovi vyplatit miliony

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

LOS ANGELES  Přes dva a půl miliardy shlédnutí má hit Dark Horse od světové zpěvačky Katy Perry na kanálu YouTube. V pondělí americký soud rozhodl, že populární skladba z roku 2013 je kopií o pět let starší písně Joyful Noise rappera Flamea. Nyní porota určila výši trestu – americká muzikantka musí rapperovi zaplatit téměř tři miliony dolarů (64 milionů korun).

Méně známý křesťanský rapper Flame se rozhodl zažalovat Katy Perry již v roce 2014. Popová zpěvačka, vlastním jménem Katheryn Elizabeth Hudsonová, už od začátku sporu Flameovo nařčení odmítala. Společně se svými spolutvůrci tvrdila, že píseň Joyful Noise v životě neslyšela a že rappera do této doby vůbec neznala.

Soud ale dal nakonec za pravdu rapperovi. Rozhodl, že Katy Perry skutečně porušila autorská práva a musí vyplatit Flameovi 2,78 milionu dolarů (přibližně 64 milionů korun), píše server Contactmusic.

Zpěvačka Katy Perry na předávání cen Grammy 2019. Její střih i barva róby...
V USA se v médiích spekulovalo, že Katy Perry bylo vízum do Číny odepřeno.

Křesťanský rapper, jehož skutečné jméno je Marcus Gray, původně požadoval pro něj a pro další dva spoluautory dvacet milionů dolarů. Nicméně rozsudek soudu zhodnotil jako dostačující a s konečnou částkou, která mu bude vyplacena, je spokojen. „Byla to dlouhá a náročná cesta, ale moji klienti jsou potěšení, že našli spravedlivost, kterou hledali,“ uvedl v prohlášení Flameův právník Michael A Kahn. „Podali žalobu před pěti lety, hledali spravedlnost a spravedlivou kompenzaci za neoprávněné převzetí své tvorby,“ pokračoval.

V reakci na rozhodnutí soudu zpěvačky právnička Christine Leperová uvedla, že Flame a jeho spolupracovníci se snaží požadovat autorská práva na základní prvky hudby. „Snaží se vlastnit základní stavební kameny, které by měly být dostupné všem,“ řekla v soudní síni.

Píseň Dark Horse vydala Katy Perry na svém albu Prism v roce 2013 a v americké hitparádě magazínu Billboard byla jedničkou po čtyři týdny. Zpěvačce skladba přinesla nominaci na cenu Grammy. Rapper Flame vydal píseň Joyful Noise v roce 2008 na albu Our World: Redeemed. Flame, který se v tvorbě věnuje křesťanským tématům, byl do této doby vcelku neznámý zpěvák, avšak nyní jeho popularita díky kauze stoupá.