12. listopadu 2018 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kde leží hranice vkusu? Odpověď se snaží najít výstava Bez Stanika

Kateřina Sýsová - Angst. Výstava Bez Stanika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Sýsová - Angst. Výstava Bez Stanika. | foto: Fiducia

OSTRAVA Šestice autorů z Česka a Polska se snaží v ostravské galerii Fiducia přinést humorný náhled na dnešní svět. Jedním z hlavních motivů výstavy je práce s lidským tělem. Přijďte se podívat, co je dnes ve fotce možné.

 „I když sedíme na nejvyšším trůně světa, sedíme na něm jen vlastním zadkem.“ Touto větou proslul francouzský filosof Michel de Montaigne v jednom ze svých esejů. Montaigne se odlišoval od většiny intelektuálů své doby, nesnášel aroganci, povýšenost a vlastnost většiny lidí brát sebe i své okolí příliš vážně.

Skupinová výstava studentů Institutu tvůrčí fotografie Bez Stanika pracuje s těmito myšlenkami. Název reaguje na polský obrat, který znamená nahoře bez. Jak již pojmenování naznačuje, jde o výstavu, která si klade za cíl kritizovat intelektuální snobismus v umění a zároveň touto kritikou přinést humorný pohled na svět. 

Adrian Lach - caly. Výstava Bez Stanika.
Karolina Wojtas. Výstava Bez Stanika.

Skupinu fotografů - Marcina Kaczora, Jiřího Kociána, Adriana Lacha, Kateřinu Sýsovou, Adama Wiltsche, Karolinu Wojtas a Iva Žídka spojuje tvorba, která balancuje na hranici estetiky. Autoři v určitých momentech operují dokonce s nevkusem.

Skupinovou výstavou s názvem „Bez stanika“ v komorní galerii Fiducia autoři nejen zkoumají fotografii samotnou, ale i společenská témata, se kterými částečně provokují diváka a baví tím sami sebe. Ve svých fotografiích hledají odvrácenou stranu krásy, definují hranice estetiky a očekávají bezlimitní prostor ve vesmíru fotografie,“ říká o výstavě fotografka a kurátorka Štěpánka Stein.

Bez Stanika

16. listopadu až 17. prosince
Galerie Fiducia, Ostrava

Versináž výstavy proběhne 15. 11. 2018 v 18:00.
Kurátoři: Jiří Kocián, Štěpánka Stein, Kateřina Sýsová

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz