11. září 2017 10:47 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Klaun Pennywise diváky táhne. To se stalo nejúspěšnějším hororem v historii

Zlo se skrývá za červeným balónkem. Snímek To (2017) podle knižní předlohy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlo se skrývá za červeným balónkem. Snímek To (2017) podle knižní předlohy... | foto: Warner Bros.

Film To podle předlohy spisovatele Stephena Kinga je zatím nejvýdělečnějším hororem všech dob. Hned o prvním víkendu vydělal v domácích kinech přes 100 milionů dolarů a nechal za sebou do té doby kralující snímek Paranormal Activity 3 (2011).

Snímek režiséra Andyho Muschiettiho vydělává velké peníze. Údaje hovoří o odhadovaném výdělku 117 milionů dolarů v amerických kinech. K tomu musíme ještě připočíst výdělek 62 milionů ve zbytku světa. Celková částka se tak po prvním víkendu zastavila na 179 milionech.

Paranormal Activity 3, do té doby nejvýdělečnější horor o prvním víkendu, vydělal za stejnou dobu v amerických kinech „jen“ 52,6 milionů dolarů (plus 26 milionů v zahraničí). To je cifra ani ne poloviční.

Snímek To (2017).
První pravidlo je nelézt do opuštěných tunelů. Snímek To (2017) podle knižní...

To ale není jediný z rekordů, které si snímek odnesl - první trailer na To byl nejsledovanějším trailerem na hororový film všech dob. Za prvních 24 hodin ho dokonce vidělo 196 milionů diváků, což je úplně nejvíc ve historii a to v rámci všech filmových žánrů.

Všechno naznačuje tomu, že To je a nadále bude ohromným úspěchem. Podle všeobecných předpokladů nejnovější filmová adaptace příběhu klauna jménem Pennywise bez problému překročí tržby kultovního snímku Vymítač ďábla, jenž v amerických kinech vynesl rekordních 233 milionů dolarů a dodnes se drží na špici mezi všemi filmy kategorie R (tedy snímky do 17 let přístupných pouze za doprovodu dospělého).

To je dobrá zpráva speciálně pro Muschiettiho, který je stále hollywoodským nováčkem. Film To ukončil srpnovou filmovou krizi a nízkou návštěvnost kin. Zároveň po zpackané Temné věži dokazuje, že ještě není potřeba Kingovské adaptace odepisovat. Je už teď jasné, že pokračování, které přijde do kin v roce 2019, bude minimálně stejně očekávané, jako byla před vydáním nyní úspěšná jednička.

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.