Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
8. října 2015 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

KLUSÁK: Test dospělosti. Písně Plastiků nahrála skupina B4 v němčině

Plastic People v roce 2010 v pražské Akropoli | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plastic People v roce 2010 v pražské Akropoli | foto: archiv LN - Jindřich Mynařík

Bude to rozbušná událost, nebo už jsme dospělí? Skupina B4, jedna z těch renomovanějších v české alternativě, vydává album plné skladeb od The Plastic People of the Universe. Podstatné je, že dala písním jiný tvar: hraje se striktně na elektronické nástroje a texty byly přeloženy do němčiny – viz názvy Magische Nacht (Magické noci), Junge Mädels (Mladý holky) nebo Zwanzig, kde se u Plastiků „v klasickém originále“ zpívá: „Když je dnes člověku dvacet, chce se mu hnusem zvracet“.

Od včerejška se dá kompletní album Die Mitternachtmaus slyšet na webu Českého rozhlasu. Z prvních reakcí je znát, že se nevyhneme debatě, kterou by bylo tak krásné přeskočit. Ale otázky „tohle se smí?“, „není to urážka na cti?“ visí ve vzduchu od podrážděných posluchačů už teď. Visely i před rokem, kdy duo Tvrdý / Havelka vydalo kolekci elektrobeatových coververzí starých songů U nás v garáži. Plastici jsou navíc – proti své vůli – politikum: zatímco oni sami se zdají v pohodě, pro jiné plní zástupnou rekvizitu při vyřizování účtů.

Základem případného rozladění je pochopitelně tak osobní věc jako vkus. Generační stoupenci kytarového rocku, včetně undergroundu, nemají blízko k elektronice. Ta přitom nenastoupila o moc později a kapela B4 vlastně na albu vytváří jakousi paralelní minulost: jak by to dopadlo, kdyby Plastici své písně vytvářeli v Německu? Undergroundem tam byli výzkumníci s přístroji, kapely Kraftwerk nebo Popoh Vuh, kteří tvořili hudbu pro filmaře Wernera Herzoga. Verze podle B4 je nakonec v mnohém taková, jakou hudbu si vysnil Milan Hlavsa: až osudově prodchnutá ostinátními rytmy, temná, skeptická s jiskrou vnitřního humoru. Zní ovšem jinak: je nahraná na staré technologie, s nimiž B4 umně zachází už léta a díly nimž získala hudební cenu Vinyla.

Vytvořit novou verzi neznamená chtít nahradit originál: ten tu zůstává. S remixem nebo předělávkou nese každý autor na trh jen svou kůži. Jistě: coververze vždycky zkoumá identitu původní skladby a zkusmo jí dává masku jiné kulturní identity. Máme důvěru v to, čím byli Plastici, a víme, jak se k nim vztahujeme? Potom by se naše sebevědomí nemělo zachvět, když s jejich Francovkou někdo zachází jako s živým materiálem. Příští dny ukáží víc.

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!