18. března 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kmeny dnes pokračují rapovou náloží. Podívejte se na ukázku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Kmeny: Rap (režie: Bohdan Bláhovec). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kmeny: Rap (režie: Bohdan Bláhovec). | foto: Česká televize/ Karel Cudlín

Třetí díl seriálu o subkulturách, který vznikl pro Českou televizi podle knihy Vladimíra 518, dnes představí „kmen“, který je nejbližší právě iniciátorovi celého projektu. Vladimír 518 ve filmu sám vystupuje a doprovodil ho také komentářem, jak jinak než v rytmu rapu. Režisér epizody Bohdan Bláhovec si jako reprezentanty raperské scény zvolil mazáka Oriona a nováčka Refewa. „Rap je pro mě rock n’ rollem 21. století,“ říká Bláhovec v rozhovoru pro Lidovky.cz..

Lidovky.cz: Byl jste vy sám někdy součástí nějaké subkultury, „kmene“?
Bohdan Bláhovec: Nikdy přímo, jen jsem se v blízkosti mnohých pohyboval. Navléct striktní uniformu mi možná přišlo vždy trochu srabácké, ale je možné to číst i tak , že jsem byl jen srab to udělat. (smích) 

Lidovky.cz: V čem je vám nejvíc blízké téma rapu?
V současnosti mě rap fasinuje především jako nejsilnější hybná masová kultura. Ten předrod z alternativní kultury do mainstreamu je rychlý, v tom je pro mě rap rock n’ rollem 21. století.

Raper Refew a režisér Bohdan Bláhovec (uprostřed) při natáčení.

Raper Refew a režisér Bohdan Bláhovec (uprostřed) při natáčení.

Lidovky.cz: Jak dlouho trvala příprava - lokace, hledání postav - a jak dlouho samotné natáčení?
Celkem intenzivně a dlouho jsme se neformálně sžívali s oběma aktéry. Volba Oriho pro mě byla jasná od počátku, protože mě jeho příběh i vývoj nečím fascinují. Delší dobu jsme vybírali zastupce tzv. „vlčích mláďat“ neboli nováčků. Bylo jasné, že na dvou postavách a šestadvaceti minutách nepůjde pojmenovat obecně všechny souvislosti v rapu, tak jsem se rozhodl, že film bude sledovat to, jak jeho definici a pravidla vnímá stroj jménem Bigg Boss. Proto padla volba na Refewa jako někoho, kdo se čerstvě stává toho stroje součástí. Natáčení proběhlo během půl roku - dohromady asi 6 dní.

Lidovky.cz: Na jaký největší problém jste během příprav a natáčení narazil?
Problém? Za mě není a nebyl , ale jak uvozuji v předchozí odpovědi: uvědomuji si , že mnoho lidí bude očekávat komplexní anlýzu a možná i encykolopedii, a na místo ní dostane tichý nedějový film, v kterém se ani moc nemluví a pracuje více s atmosférou než s informací. I tak si ale myslím a doufám, že názor tam je.

Díl o rapu není jediný, ve kterém se Vladimír 518 objeví ne jen poradce, ale přímo před kamerou. „Před kameru jsem se opravdu nehrnul, spíše jsem postupně podléhal tlaku režisérů. Bohdanovi jsem pomohl pomocí takových volných rapovaných glos okomentovat dění v dokumentu Rap, mihnu se i v dramaturgické diskuzi v rámci Staight Edge a v Graffiti Pavla Abraháma. Chtěl jsem opravdu tentokrát zůstat spíše za kamerou, ale nepovedlo se to. Snad má moje účast uvnitř dokumentů svoje opodstatnění a svou logiku.“ 

Vysílat se bude dnes večer od 22.00 na ČT 2.

Raper Refew a režisér Bohdan Bláhovec (uprostřed) při natáčení.
Raper Refew.

 

ČTK
  • 0Diskuse