3. března 2018 13:16 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kniha novináře Wolffa kritizující Trumpa vychází v češtině pod názvem Oheň a hněv

Prezident Trump během proslovu o Národní bezpečnostní strategii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Trump během proslovu o Národní bezpečnostní strategii. | foto: ČTK

PRAHA Česky pod názvem Oheň a hněv vychází v těchto dnech kniha novináře Michaela Wolffa nevybíravě kritizující amerického prezidenta Donalda Trumpa. V USA vyšla počátkem ledna, kriticky popisuje počínání Trumpova nejstaršího syna Donalda či zetě Jareda Kushnera týkající se kontaktů s ruskými činiteli během prezidentské kampaně. Samotného prezidenta pak označuje jako nekompetentního pro výkon jeho funkce. Bílý dům se snažil distribuci knihy zastavit. V Česku ji vydává Euromedia Group.

Novinář a spisovatel Michael Wolff se v knize Fire and Fury: Inside the Trump White House (Oheň a hněv: Uvnitř Trumpova Bílého domu) kriticky vyjadřuje k situaci v prezidentském úřadě a k počínání Trumpových blízkých. Jednou z nejvýraznějších postav je v ní někdejší hlavní stratég Donalda Trumpa Stephen Bannon.

Prezident na jeho citace ve Wolffově knize reagoval slovy, že když Bannon přišel o místo v Bílém domě, přišel i o rozum, a že jde o snůšku lží. O sobě prohlásil, že je stabilně geniální a emočně vyrovnaný. Bílý dům se neúspěšně pokusil zveřejnění knihy, která vzbudila v USA obrovský zájem médií i veřejnosti, zabránit právní cestou.

Bannon se loni po sedmi měsících v Bílém domě vrátil do čela pravicového serveru Breitbart News, týden po vydání knihy z vedení webu ale odstoupil.

V nastalém sporu se na Trumpovu stranu postavila většina konzervativních médií a k Bannonovi byly kritické i některé příspěvky na jím vedeném webu. Ke kritikům knihy se záhy přidal prezidentův politický poradce Stephen Miller a také ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo. Britská premiérka Theresa Mayová řekla, že vidí v americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi člověka, který se snaží dělat rozhodnutí, jež jsou v nejlepším zájmu Spojených států. Ohledně jeho duševní kondice si starosti nedělá.

Lednové udílení amerických hudebních cen Grammy zase zpestřil předtočený klip, na němž skupina celebrit včetně neúspěšné Trumpovy protikandidátky Hillary Clintonové citovala pasáže ze skandální knihy zpochybňující státnické schopnosti šéfa Bílého domu. Ke Clintonové se připojili interpreti John Legend, Cher, Snoop Dogg nebo DJ Khaled.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.