28. února 2018 13:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nobelův výbor pochybuje o Trumpově nominaci na Nobelovu cenu, podezření vyšetřuje policie

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: Reuters

OSLO Norský Nobelův výbor vyjádřil pochybnosti o nominaci amerického prezidenta Donalda Trumpa na letošní Nobelovu cenu za mír. Podle výboru je možné, že nominace je falešná. Podezření nyní vyšetřuje norská policie, informovala veřejnoprávní televize NRK.

„Máme dobrý důvod se domnívat, že se jedná o falešnou nominaci,“ řekl NRK v úterý šéf Nobelova výboru Olav Njölstad. Neupřesnil ale, proč výbor toto podezření pojal. „Případ byl předán policii, která ho prošetřuje,“ dodal.

Na Nobelovu cenu za mír bylo letos nominováno 329 kandidátů, z čehož 217 tvoří jednotlivci a 112 organizace. To je druhé nejvyšší číslo v historii.

Právo nominovat kandidáty mají pouze vybraní jedinci s důvěryhodným postavením ve společnosti, jako například členové vlád, poslanci parlamentů, představitelé Mezinárodního soudního dvora a Stálého rozhodčího soudu, akademici či laureáti Nobelovy ceny z předchozích let.

Jména nominovaných mohou odhalit ti, kdo kandidáty navrhli

Navrhnout osobnost či organizaci, která by si zasloužila získat letos Nobelovu cenu míru, bylo možné do konce ledna. Po vypršení lhůty smějí své kandidáty přidat ještě členové Nobelova výboru na své první schůzce. Ta se podle NRK konala 26. února.

Držitel ocenění bude vyhlášen počátkem října a cenu převezme 10. prosince v norské metropoli Oslu. Právě tam také směřovaly návrhy.

Jména nominovaných jsou přísně střeženým tajemstvím, mohou je ale odhalit ti, kdo příslušné kandidáty navrhli. Podle dřívějších zpráv Trumpa na Nobelovu cenu za mír navrhl blíže neupřesněný Američan.

Za „prosazování míru prostřednictvím ideologie síly“ byl Trump nominován na Nobelovu cenu za mír jistým americkým občanem již v loňském roce. Podle šéfa Nobelova výboru Njölstada je možné, že i tehdy byla nominace falešná.

ČTK