Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kniha novináře Wolffa kritizující Trumpa vychází v češtině pod názvem Oheň a hněv

Kultura

  13:16
PRAHA - Česky pod názvem Oheň a hněv vychází v těchto dnech kniha novináře Michaela Wolffa nevybíravě kritizující amerického prezidenta Donalda Trumpa. V USA vyšla počátkem ledna, kriticky popisuje počínání Trumpova nejstaršího syna Donalda či zetě Jareda Kushnera týkající se kontaktů s ruskými činiteli během prezidentské kampaně. Samotného prezidenta pak označuje jako nekompetentního pro výkon jeho funkce. Bílý dům se snažil distribuci knihy zastavit. V Česku ji vydává Euromedia Group.

Prezident Trump během proslovu o Národní bezpečnostní strategii. foto: ČTK

Novinář a spisovatel Michael Wolff se v knize Fire and Fury: Inside the Trump White House (Oheň a hněv: Uvnitř Trumpova Bílého domu) kriticky vyjadřuje k situaci v prezidentském úřadě a k počínání Trumpových blízkých. Jednou z nejvýraznějších postav je v ní někdejší hlavní stratég Donalda Trumpa Stephen Bannon.

Prezident na jeho citace ve Wolffově knize reagoval slovy, že když Bannon přišel o místo v Bílém domě, přišel i o rozum, a že jde o snůšku lží. O sobě prohlásil, že je stabilně geniální a emočně vyrovnaný. Bílý dům se neúspěšně pokusil zveřejnění knihy, která vzbudila v USA obrovský zájem médií i veřejnosti, zabránit právní cestou.

Bannon se loni po sedmi měsících v Bílém domě vrátil do čela pravicového serveru Breitbart News, týden po vydání knihy z vedení webu ale odstoupil.

V nastalém sporu se na Trumpovu stranu postavila většina konzervativních médií a k Bannonovi byly kritické i některé příspěvky na jím vedeném webu. Ke kritikům knihy se záhy přidal prezidentův politický poradce Stephen Miller a také ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo. Britská premiérka Theresa Mayová řekla, že vidí v americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi člověka, který se snaží dělat rozhodnutí, jež jsou v nejlepším zájmu Spojených států. Ohledně jeho duševní kondice si starosti nedělá.

Lednové udílení amerických hudebních cen Grammy zase zpestřil předtočený klip, na němž skupina celebrit včetně neúspěšné Trumpovy protikandidátky Hillary Clintonové citovala pasáže ze skandální knihy zpochybňující státnické schopnosti šéfa Bílého domu. Ke Clintonové se připojili interpreti John Legend, Cher, Snoop Dogg nebo DJ Khaled.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat