18. září 2012 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kouzlo Damiena Hirsta trvá. Zlomil rekord britské galerie

Zvířata naložená do formaldehydu jsou jednou z populárních linií Hirstovy tvorby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvířata naložená do formaldehydu jsou jednou z populárních linií Hirstovy tvorby. | foto: Reuters

LONDÝN Retrospektiva známého anglického výtvarníka Damiena Hirsta přilákala do londýnské galerie Tate Modern za pět měsíců rekordních 463 tisíc zájemců.

Výstava ukončená 9. září se stala nejnavštěvovanější expozicí jednoho umělce v galerii, která byla otevřena v roce 2000. Předstihla výstavu amerického malíře Edwarda Hoppera, na kterou v roce 2004 přišlo 430 tisíc lidí, a expozici Paula Gauguina, která v roce 2011 přilákala 420 tisíc návštěvníků.

Vůbec divácky nejúspěšnější byla v Tate Modern v roce 2002 dvojvýstava Matisse - Picasso se 467 tisíci návštěvníky.

Nemožnost absence žraloka

Hirst, který patří k nejbohatším i nejkontroverznějším umělcům současnosti, představil většinu svých "hitů". Expozice nabízela 70 objektů, včetně díla The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living (Fyzická nemožnost smrti v mysli někoho živého), tedy žraloka ve formaldehydu, který byl prvním z řady takto pojatých zvířat. Ve velké hale galerie byl v temné hlídané místnosti vystaven objekt For The Love Of God (Pro lásku boží) - lidská lebka posázená 8601 diamantem. Její cena se odhaduje na 50 milionů liber (1,48 miliardy korun).

Hirst na sebe upozornil v roce 1988, kdy se svými kolegy ze skupiny Mladí britští umělci (Young British Artists) uspořádal v opuštěném skladišti výstavu Freeze. Výrazně mu pak pomohl mecenáš Charles Saatchi, který v roce 1991 koupil jeho žraloka - tehdy ještě za "pouhých" 50.000 dolarů - a udělal z něj uměleckou celebritu. Od samého počátku měl Hirst obdivovatele i ostré odpůrce. Kritici britských deníků hodnotili jeho retrospektivu v Tate Modern spíše pozitivně.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!