14. května 2017 11:06, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kupkův obraz se dražil za 49 milionů korun. Nikdo neprojevil zájem

S vyvolávací cenou 49 milionů Kč se bude 14. května na aukci v pražském Mánesu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S vyvolávací cenou 49 milionů Kč se bude 14. května na aukci v pražském Mánesu... | foto: ČTK

PRAHA S vyvolávací cenou 49 milionů korun se v neděli na aukci v pražském Mánesu nabízel obraz slavného malíře Františka Kupky nazvaný Prisme. Abstraktní malba, k níž se Kupka léta vracel, než dostala definitivní podobu, byla poslední z více než stovky položek nedělní dražby. O dílo ale nikdo neprojevil zájem.

Aukci pořádala od 14. hodin společnost Adolf Loos Apartment and Gallery, která loni na podzim vydražila jiné Kupkovo dílo, obraz Série C I. (Protihodnoty). Prodal se za 62 milionů korun a drží aktuálně malířův český autorský rekord. Za 68,7 milionu korun v přepočtu se loni ve Švédsku prodal Kupkův obraz s názvem Vzlet. Série C I je ale zatím také nejdráže prodaným dílem na aukci v tuzemsku.

Obraz Prisme hýřící barvami a připomínající slavnou Dvoubarevnou fugu se na českém trhu objevil už před osmi lety. Galerie Miro obraz nabízela na přehlídce Brno art fair. Za tehdy nabízenou cenu 39 milionů korun se ale neprodal. Cena o deset milionů korun nižší, než za jakou se nabízí, byla tehdy podle odborníků nadsazená. V ndělní aukci galerista nabízí sníženou provizi na sedm procent.

V katalogu nedělní aukce dále figurovala díla Antonína Slavíčka, Emila Filly, Antonína Procházky, Kamila Lhotáka, Mikuláše Medka, Antonína Hudečka, Adrieny Šimotové nebo Václava Boštíka.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz