27. října 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Ledecký: Hamleta bych chtěl dorvat na newyorskou Broadway

Zpěvák Janek Ledecký | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvák Janek Ledecký | foto: Ondřej Pýcha

S vydáním sólové desky si dal zpěvák Janek Ledecký načas. Jeho nové album Všichni dobří andělé vychází po devíti letech, předchozí desku Ikaros nahrál už v roce 2005. Spolu s Ledeckým na novince vystupuje 14 pěveckých hostů, základem alba se staly přearanžované skladby z minulých let, obsahuje ale i tři úplné novinky. V listopadu a prosinci je představí na tradičním vánočním turné po českých a slovenských městech. „Další desky se fanoušci dočkají možná už příští rok,“ říká Janek Ledecký v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Novou desku vydáváte po devíti letech, proč jste přistoupil k ojedinělému formátu a celou ji sestavil z duetů?

Vydavatelé po mně původně chtěli best-of. Na tu je ale podle mě ještě dost času, můžu ji vydat třeba v sedmdesáti. Měl jsem ale natočený nový duet s Luckou Vondráčkovou, načež mě napadlo, že jsem vlastně natočil a zatím nevydal taky duety se Sabinou Laurinovou, s Peterem Nagym, Martou Jandovou a několika dalšími. Začal jsem se probírat vzpomínkami…

Zpěvák Janek Ledecký s Ivanou Chýlkovou. Na nové desce spolu zpívají ústřední...
Zpěvák Janek Ledecký
Zpěvák Janek Ledecký
Zpěvák Janek Ledecký

Lidovky.cz: A deska byla na světě?

Víceméně ano. I když jsme některé písničky přezpívali a přearanžovali. Ačkoli většina z nich byla napsaná a nahraná dřív, album nám ve výsledku zabralo daleko víc času, než jsem očekával.

Lidovky.cz: Od roku 1997 vyjíždíte každoročně na vánoční turné, pro vaše fanoušky se už stala tradicí. Bude to letošní v něčem odlišné vzhledem k vaší nové desce?

Na každém z koncertů letos vystoupí minimálně dva různí hosté z nového alba. Bude to docela dobrodružné, každý koncert bude úplně jiný. Společně s Ivanou Chýlkovou jsme si titulní píseň alba Všichni dobří andělé poprvé střihli před publikem až při jeho křtu. Docela jsem se bál, říkal jsem si, že to bude hardcore, jelikož nahrávka je dost komplikovaná a je něco jiného natočit ji ve studiu s velkou kapelou a smyčcovou sekcí nebo zahrát s elektrickou kytarou ve třech živě. Nakonec ale všechno vyšlo bezvadně. Jedna z věcí, o kterých jsem se za kariéru přesvědčil, je, že pokud je písnička dobrá, dá se zahrát jakkoli. Třeba jenom s akustikou, nebo s orchestrem. Ale i jako reggae, rockově anebo třeba s cimbálem. I to funguje, věřte mi.

Lidovky.cz: Nebojíte se toho, že si vaši fanoušci nové skladby nezažijí a na vánočních koncertech budou vyžadovat spíš osvědčené klasiky?

JANEK LEDECKÝ

 •  Narodil se v roce 1962 v Praze
 • Vystudoval právnickou fakultu UK
 • Do pozornosti publika vešel v 80. letech jako frontman rockové kapely Žentour
 • V roce 1992 se vydal na sólovou dráhu
 • V roce 1993 účinkoval ve svém prvním muzikálu, Pěna dní, v Divadle ABC
 • V roce 1998 napsal muzikál Hamlet, který se o rok později začal hrát v divadle Kalich; poté mě 150 repríz na Nové scéně v Bratislavě a dočkal se také rockové verze, s níž se v roce 2004 dostal až na prkna newyorského divadla Abingdon Theatre
 • V letech 2007, 2008 a 2011 se Hamlet představil také v jihokorejském Soulu, v roce 2012 pak v Tokiu
 • V roce 2003 představil muzikál Galileo, který se reprízoval následující čtyři roky
 • V roce 2011 uvedl muzikál Vánoční zázrak 
 • Další muzikál Iago, který Ledecký napsal, se nese na téma Shakespearova Othella
 • Letos v říjnu vydává po devíti letech sólovou desku s názvem Všichni dobří andělé, obsahuje 12 duetů, některé z nich již zazněly v Ledeckého muzikálech
 • V listopadu a prosinci chystá vánoční turné po 15 českých a slovenských městech
 • Má dceru Ester, která reprezentuje ČR ve snowboardingu a sjezdovém lyžování (je mimo jiné dvojnásobnou juniorskou mistryní světa z roku 2013), a syna Jonáše, který se věnuje muzice a malířství

Kdo přijde na koncert, dostane, co chce. I já jsem zklamaný, když jdu na koncert Boba Dylana a nezahraje alespoň pět šest věcí, které znám nazpaměť. Na turné nebudou chybět oblíbené písničky jako Ryba rybě, Sliby se maj plnit o vánocích a další tradiční vánoční repertoár. Stejně tak zahrajeme v trochu jiných aranžích i skladby jako Proklínám, Pěkná, pěkná, pěkná, nebo Budu všechno co si budeš přát. S sebou navíc vezmu i smyčcové kvarteto a těším se, že vytáhnu akustické kytary, na které se mi celý rok jenom práší.

Lidovky.cz: Samotný název desky a titulní skladby Všichni dobří andělé také evokuje Vánoce, byl to záměr?

Fakt jo? Možná že ti andělé nějakou spojitost mají, nebylo to ale cílené načasování. Prostě to tak zrovna vyšlo.

Lidovky.cz: Mnoho skladeb, které obsahuje, jste nahrál ještě mnohem dřív než před devíti lety. Kolikaleté období vaší tvorby nová deska zahrnuje?

Nejstarší písnička Za všechny z nás, kterou zpívám s Ivanem Hlasem a Honzou Kalouskem, je z roku 1994. Jsou tam ale i takové klenoty jako skladba Aj tak sme stále frajeri, kterou zpívám s Peterem Nagym a Jožo Rážem, Nikdy to nevzdám z muzikálu Galileo nebo duet se Sabinou Laurinovou Neztrácej čas z muzikálu Hamlet. Jde o písničky, které už v minulosti byly megahity, prověřila je i rádia, tak snad jimi posluchačům uděláme radost i nyní. Na některých z nich se ale zub času projevil až příliš smutně - skladbu Nikdy to nevzdám jsem nazpíval s Bohoušem Josefem, Petrem Kolářem a Petrem Mukem. Zrovna on v ní zpívá úryvek „do stejný řeky už víckrát nevstoupíš“. Nikdo nevstoupí do stejný řeky dvakrát, to je jasný. Ale Petr Muk už se o to bohužel nemůže ani pokusit.

Zpěvák Janek Ledecký s Ivanou Chýlkovou. Na nové desce spolu zpívají ústřední...

Zpěvák Janek Ledecký s Ivanou Chýlkovou. Na nové desce spolu zpívají ústřední...

Lidovky.cz: Na druhou stranu pouze tři písničky jsou na albu úplně nové. Duety s Ivanou Chýlkovou, s Markem Ztraceným a s Lucií Vondráčkovou...

Lucku Vondráčkovou jsem si vždycky přál obsadit do role Ofélie v Hamletovi, potom i do několika dalších muzikálových rolí, nikdy to ale nevyšlo. Desdemonu v novém muzikálu Iago, která duet Ve jménu lásky zpívá spolu s Othellem, už taky nestihne. Říkal jsem si ale, že by se mnou mohla nazpívat alespoň rádiovou verzi. Došlo to tak daleko, že se Lucka v Montrealu balila a plánovala přiletět na natáčení, když ale Canadians postoupili v NHL do play-off (Za tým NHL Montreal Canadians hraje manžel Lucie Vondráčkové, hokejista Tomáš Plekanec pozn. red.). Dopadlo to tak, že jsem svoji část nazpíval ve studiu v Praze. Když Lucka konečně dorazila, byl jsem pro změnu zase já v Coloradu, a tak jsem ji režíroval po Skypu.

Lidovky.cz: Ještě nějaké skladbě předcházel podobný specifický příběh?

Někde na pokraji nebe s Markem Ztraceným jsme nahráli tři dny poté, co měla být deska ve výrobě. Obal už ve výrobě byl, takže šlo docela o risk.

Lidovky.cz: Ačkoli máte spoustu vlastních hitovek, repertoár desky naznačuje, že jste valnou část vaší kariéry a tvůrčí práce věnoval především muzikálům. Vnímáte to taky tak?

Co si budeme povídat, muzikál vydá objemově tak na dvě a půl cédéčka. Je fakt, že mi zabral času dost, především pak Hamlet, kterého se nám podařilo úspěšně vyvézt i do zahraničí.

Lidovky.cz: Hrál se v Soulu, v Tokiu, v Bratislavě i v New Yorku. Stále ještě Hamleta na nějakých zahraničích scénách uvádíte?

V současnosti ne, od nadcházející sezóny se ale bude znovu nasazovat v Koreji a v Japonsku. Nějaká jednání máme i s dalšími evropskými produkcemi. Dohromady už jsme se dostali přes milion diváků, kteří Hamleta zhlédli. Pořád se ale nepouštím mety, že bych chtěl Hamleta dorvat až na newyorskou Broadway. To je místo, kam patří.

Lidovky.cz: Už zmíněný muzikál Iago měl mít v Čechách premiéru loni v únoru. Dodnes se však nehraje, proč?

Sháníme prachy. Producentům tehdy vypadl hlavní sponzor, snažili se mě přesvědčit, abychom ubrali se scénou, s kostýmy, s reklamou a tak dále. To ale nechci, raději jsem ho proto celý zastavil. Diváci jsou u mě zvyklí na určitý standard, který chci dodržet. A Shakespeare si to zaslouží.

Lidovky.cz: Nějaký další muzikál nyní nepřipravujete?

Ještě mám jeden napsaný… Takový hodně veselý muzikál, ve kterém se nebudou řešit žádná vážná témata.

Lidovky.cz: Do třetice žádný Shakespeare?

(směje se) Jmenuje se to Zapomeňte na Shakespeara. A taky doufám, že se v dohledné době zase na čas vrátí muzikál Galileo, moc bych si to přál.

Lidovky.cz: Další sólovou desku chystáte zase až za devět let?

Budete překvapená. S vydavatelstvím Brainzone, které album vydává, jsem po dlouhé době narazil na lidi, kteří mají rádi muziku. A ti mě stále ponoukají k tomu, abych zkusil něco napsat. Už máme hotovou asi polovinu skladeb na novou desku. Fanoušci se jí tak tentokrát zřejmě dočkají mnohem dřív. Možná že už příští rok.

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.