12. července 2015 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Letní slavnosti staré hudby uvedou ukázky z první opery zkomponované ženou

Sopranistka Maïlys de Villoutreys. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sopranistka Maïlys de Villoutreys. | foto:  Letní slavnosti staré hudby

PRAHA Večerem s názvem La Muse zahájí 13. července na Zámku Troja festival Letní slavnosti staré hudby. Na programu bude výběr z francouzských barokních kantát a dvorských, ale také „pijáckých“ písní, které doplní ukázky z první francouzské opery, kterou kdy zkomponovala žena. To vše v podání souboru La Sainte Folie Fantastique se sopranistkou Maïlys de Villoutreys. Festival, který má letos podtitul Femina Aeterna (Věčná žena) potrvá do 6. srpna.

Program úvodního večera na Trojském zámku je vystavěn na dílech dvou francouzských skladatelek, které působily v Paříži na sklonku vlády Ludvíka XIV., Élisabeth-Claude Jacquet de la Guerre a Julie Pinel. Doplní je tři známí velikáni francouzské barokní hudby Marc-Antoine Charpentier, François Couperin a Michel Pignolet de Montéclair.

Letní slavnosti staré hudby se letos zaměřují na nejrůznější podoby ženské hudebnosti a nabízejí příležitost poznat „starou hudbu“ v nových souvislostech. Koncerty a komponované večry, na kterých zazní historické hudební nástroje, se budou už tradičně odehrávat v interiérech pražských paláců a kostelů. 

Vystoupí dále například brazilská sopranistka Luanda Siqueira, kontratenorista Terry Wey, gambistka Lucile Boulanger, všestranná instrumentalistka Paulina van Laarhoven či fenomenální kytarista Quito Gato.

Barokní opera s Buchtami a loutkami

Vrcholem festivalu bude podle organizátorů 6. srpna uvedení originálního nastudování barokní opery Francesca Cavalliho La Calisto v podání souboru Collegium Marianum, pěveckých sólistů a divadelní společnosti Buchty a loutky. Antický příběh o krásné nymfě Calisto (Kallistó), po které zatoužil sám Jupiter, přetvořil Cavalli společně s libretistou Faustinim v operu na způsob commedie dell’arte, a původní vyprávění z Ovidiových Proměn tak rozšířil o komické scény i nové zápletky. Milostný příběh mezi Jupiterem, Calisto a šibalem Merkurem v nastudování Jany Semerádové rozehrají přední čeští sólisté. Vedle Hany Blažíkové v titulní roli se představí Tomáš Král, Barbora Kabátková, Jan Mikušek a Tomáš Lajtkep.

Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!