Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Má kultura rušení nový cíl? Aktivistům vadí mexická myš Speedy Gonzales

Speedy Gonzales. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Speedy Gonzales. | foto: Looney Tunes

LOS ANGELES S blížícím se filmem Space Jam: New Legacy se na internetu začaly objevovat názory, že kreslený hrdina Speedy Gonzales podněcuje rasové stereotypy o Mexičanech. Postavu musel na sociálních sítích obhajovat i její dabér.

Speedy Gonzales (Rychlík Gonzales) je malá myš s extrémně rychlýma nohama. Nosí tradiční mexický úbor i se sombrerem a mluví se silným přízvukem. Podle aktivistů na sociálních sítích jde o jasný rasismus. 

S myšlenkou na „zrušení“ Gonzalesepřišel jako první sloupek v New York Times. Sociální sítě se rychle přidaly. 

„Jsem hlasem Speedyho Gonzalese,“ napsal na sociální sítě jeho dabér Gabriel Iglesias. „Je jasné, že mě kultura rušení nemůže chytit, protože jsem nejrychlejší myš v celém Mexiku!“ dodal. 

Kultura rušení (cancel culture) se již několik měsíců hojně skloňuje v médiích i na internetu. V podstatě jde o to, že se odstraňují veřejně známé osoby a předměty jejich duševního vlastnictví kvůli jejich názorům, popřípadě údajně závadnému obsahu oněch předmětů.

Lovec Elmer Fudd v nových příhodách Looney Tunes přijde o pušku.
Jako postavička z Looney Tunes.

Házej na koš

Film Space Jam (1996) zkusil něco do té doby nevídaného - spojil tehdejší basketbalovou legendu Michaela Jordana s kreslenými postavičkami od studia Looney Tunes. Jordan tak stanul v jednom basketbalovém týmu například s Bugsem Bunnym nebo kačerem Daffym. Společnými silami museli vyhrát zápas a odvrátit mimozemskou invazi.

Snímek se dočkal nepříliš příznivých kritických ohlasů. I přesto se stal kasovním trhákem a vytvořil kolem sebe kult oddaných fanoušků. Na první díl po více než dvaceti letech naváže pokračování s podtitulem New Legacy, také s nejlepším basketbalistou současnosti. Tím je LeBron James z týmu Los Angeles Lakers.

Snímek bude produkovat režisér a producent Ryan Coogler. Ten v současném Hollywoodu platí za jednoho z nejžádanějších filmařů. Jeho komiksový snímek Black Panther (2018) byl úspěšný u diváků a kritiky. V roce 2015 režíroval také velmi dobře přijatý snímek Creed, volné pokračování boxerské ságy Rocky. Režie se má ujmou dosud nepříliš známý Terence Nance (seriál Random Acts of Flyness).

Pro LeBrona Jamese nepůjde o hereckou premiéru, protože se objevil již ve filmu Vykolejená (2015) komičky Amy Schumerové. „Space Jam není jen o tom, že se sejdu s postavičkami z Looney Tunes a vytvoříme tenhle film. Jde o mnohem víc. Chtěl bych, aby si děti uvědomily, jakou sílu jim může dát to, že budou následovat svůj sen. Myslím, že díky Ryanovi se tak mnozí lidé cítí,“ okomentoval spolupráci s Cooglerem James.

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Německá farnost Neuss-Süd organizuje na Velký pátek bohoslužbu přizpůsobenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Pavel Vrba, nový trenér Sparty, pózuje nad potemnělou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...