Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

MACHALICKÁ: Wajdova hvězda Jandová bude hrát v Plzni na festivalu Divadlo

Zápisky z vyhnanství.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zápisky z vyhnanství. | foto: MFD

Ve středu začíná oficiální program festivalu Divadlo v Plzni. V zajímavé nabídce ze zahraničí se skví i jméno jedné z nejvýznamnějších polských hereček Krystyny Jandové. Diváci ji uvidí v inscenaci Zápisky z vyhnanství, která vznikla podle příběhu dvacetileté polské židovky, donucené k emigraci v roce 1968.

Jandová, která i píše a vydala několik knih, se podílela i na jevištní úpravě knihy. Hvězda filmů Andrzeje Wajdy na sebe upozornila hned v prvním snímku, který s ním natočila - Muž z mramoru. Točila ovšem i s dalšími velikány, například hrála Barbaru v Mefistovi Istvana Szaboa, spolupracovala se Zanussim, Kieslowským...

Mezinárodní festival Divadlo v Plzni, 2019.
Mezinárodní festival Divadlo v Plzni, 2019.

Takřka neuvěřitelná je historie filmu Výslech, který v roce 1982 natočil Ryszard Bugajski. Je to syrové líčení hrůz komunistického kriminálu a celé mašinerie. Film bez sebemenší úlitby režimu otevřeně ukazuje vykonstruovaná obvinění, vymyté mozky i sadismus vyšetřovatelů. Jandová tu hrála kabaretní zpěvačku Toniu, která není žádná odpůrkyně komunistů, ale holka, která se chce bavit a má ráda muže. Ve vězení se v ní ovšem pod dojmem zrůdné nespravedlnosti a zvůle postupně probudí odvaha a zaťatost. Jandová Toniu hraje famózně a divák si musí několikrát vzpomenout na to, co o ní kdysi Wajda prohlásil. A to, že všechno odehraje jen očima.

Skutečně, v jejím pohledu se protínají emoce, třeba pohrdání nad mučiteli, které se v nich odráží, je vražedné. Ani trochu není melodramatická, je to vynikající psychologická studie ženy zahnané do kouta a přece vnitřně nepokořené. Těžko si představit, že by u nás v roce 1982 takový scénář prošel, natož že by se podle něj natočil film. Poláci ale byli vždy o kus napřed, byli víc rezistentní, nepokoření. I když film šel hned do trezoru a režisér nakonec tři roky poté emigroval. Film se do polských kin dostal až v roce 1989 a Krystyna za roli obdržela Zlatou palmu.

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky
Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?