Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Soukromá divadla vyzvala Zaorálka k rezignaci. Rozhazujete peníze mezi oblíbence, napsal šéf Broadwaye

Lubomír Zaorálek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Zaorálek. | foto: ČTK

Praha Majitelé soukromých pražských divadel vyzvali k rezignaci ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Vadí jim, že z částky 1,07 miliardy korun, kterou schválila ve čtvrtek vláda na záchranu kultury, nepůjde nic do sektoru, který nepobírá dotace.

V pátek o tom informovala rozhlasová stanice Frekvence 1. Výzvu sepsal producent a majitel pražského Divadla Broadway Oldřich Lichtenberg a podle Frekvence 1 se k ní připojují další pražské soukromé scény. 

Vláda ve čtvrtek schválila balíček na pomoc kultuře. Uvolní 1,07 miliardy korun. Nezávislé umění z toho dostane 440 milionů korun, na podporu regionální kultury půjde 300 milionů korun. Příspěvkové organizace v resortu, kam mezi 29 institucí patří třeba Národní divadlo, Národní muzeum či Národní památkový ústav, získají z balíčku zatím 300 milionů korun. Dalších 30 milionů korun půjde na zřízení programu na podporu zpřístupňování kultury prostřednictvím digitálních médií. 

Hlavním cílem přijatého balíčku opatření je podle Zaorálka zachování profesionální kulturní infrastruktury, která není zisková, a nemá tedy žádné finanční rezervy.

Lichtenberg však ve své výzvě tvrdí, že tímto krokem Zaorálek zajišťuje úplnou likvidaci toho segmentu kultury, který nepobírá dotace. „Zničíte mnoho divadel, festivalů, uměleckých agentur, pořadatelů, producentů a hlavně desítky tisíc herců, zpěváků a všech dalších profesí, které jsou na tyto subjekty navázány,“ stojí ve výzvě. 

„Vy jen nebývalým způsobem doslova rozhazujete veřejně prostředky mezi již beztak nabobtnalé instituce a mezi své projekční oblíbence. Proto, prosím, okamžitě odstupte, ať se někdo může pokusit napravit škody, které jste napáchal,“ napsal Lichtenberg.

Lichtenberg řekl Frekvenci 1, že výzvu zaslal také předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO). Reakci zatím neobdržel.

Schválený vládní balíček ocenila například Asociace nezávislých divadel. „Je to výrazná pomoc ze strany státu a je zřejmé, že ministerstvo situaci analyzuje a snaží se koncepčně reagovat,“ uvedla asociace v tiskové zprávě. Zaorálkovy kroky ocenila i zakladatelka a ředitelka Tance Praha Yvona Kreuzmannová. „Je to po dlouhých letech poprvé, co se někdo začal seriózně zaobírat hluboce podfinancovanou nezávislou scénou a jasně deklaruje zájem ji podpořit,“ uvedla.

Za Zaorálka se postavila i Asociace profesionálních divadel ČR. „Oceňujeme, že vláda na návrh ministra kultury rozhodla mimo jiné o podpoře veřejných neziskových divadel,“ uvedl její šéf a ředitel Městského divadla Brno Stanislav Moša. „Tyto prostředky připadnou především regionálním organizacím a pomůžou jejich zřizovatelům, obcím a krajům ... Města běžně dotují kolem 80 procent celkového rozpočtu těchto divadel,“ doplnil. Upřesnil, že umělecké instituce zřizované veřejnou správou nemohou čerpat z jiných krizových programů.

„Přejeme muzikálovým či soukromým divadlům, aby překonala tuto dobu s pomocí nástrojů a podpor určených pro jejich sektor. Jediné, co si nepřejeme, abychom si v této situaci vzkazovali přes média či ministry, kdo je větší či menší chudák. Problémy se týkají všech občanů, mezi nimiž nejsou umělci nebo zaměstnanci divadel výjimkou, byť dopad na kulturu bude výrazný. Bude-li ministr kultury ČR Lubomír Zaorálek i nadále aktivně řešit tyto problémy, bude mít naši podporu,“ dodal Moša za asociaci.

Jedna z největších vydavatelských společností Albatros Media varovala, že bez výrazné a rychlé státní pomoci hrozí ukončení činnosti mnoha knihkupců. Zaorálek tento týden uvedl, že usiluje o to, aby knihkupectví mohla otevřít po Velikonocích.

Firma uvedla, že knihkupcům prodloužila splatnost faktur a svým spolupracovníkům hradí všechny jejich pohledávky. Je podle ní ale nutné, aby se k této pomoci přidal stát. „Podporujeme a vítáme proto veškeré dosavadní kroky ministerstva kultury směřující především k záchraně malých nakladatelů,“ stojí v tiskové zprávě Albatros Media.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...