26. října 2016 7:44 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Man Bookerovu cenu získal Paul Beatty za satiru o sociálních tabu

Čtyřiapadesátiletý Beatty převzal na ceremoniálu v Londýně cenu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtyřiapadesátiletý Beatty převzal na ceremoniálu v Londýně cenu. | foto: Reuters

LONDÝN Letošní literární Man Bookerovu cenu v úterý v Londýně získal Američan Paul Beatty za satirickou knihu The Sellout. Ocenění poputuje do USA poprvé v historii, napsala agentura AP.

Pět porotců nakonec hlasovalo pro Beattyho jednomyslně, uvedla předsedkyně hodnotící poroty. Podle ní dílo „vykuchává každé společenské tabu.“ Provokativní kniha satirickým způsobem pojednává rasové stereotypy, verbální útoky či politické násilí. Děj se odehrává na upadajícím předměstí Los Angeles. Vypravěčem je americký černoch souzený za pokus o obnovení otroctví.

Čtyřiapadesátiletý Beatty převzal na ceremoniálu v Londýně peněžitou cenu 50.000 liber (1,6 milionu korun) od manželky prince Charlese Kamily.

Dalšími pěti finalisty byli Deborah Levyová (Británie), Madeleine Thienová (Kanada), Otessa Moshfeghová (USA), David Szalay (Kanada) a Graeme Macrae Burnet (Británie).

ČTK

Najdete na Lidovky.cz