27. března 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Mentální mapy, intimní záznamy. Art brut ovládlo pražský DOX

Mario Del Curto: Eidžiró Mijama | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mario Del Curto: Eidžiró Mijama | foto: Mario Del Curto

PRAHA Více než tři stovky děl, převážně z poslední doby, jež se řadí k projevu označovanému jako art brut, ukazuje nová výstava v centru DOX. Jsou zapůjčena ze sbírky abcd, kterou francouzský sběratel Bruno Decharme shromažďuje přes 30 let. Výstavu doprovodí fotografie autorů.

„Současná výstava je vyvrcholením našich snah a ukázkou současných podob art brut,“ říká jedna z kurátorek výstavy a členka sdružení abcd Terezie Zemánková.

Art brut je v přeneseném významu neprofesionální, neakademické umění, jsou to díla neškolených lidí. Podstatná je pro ně posedlost, která vytváří zcela osobitý, imaginativní pohled na vnitřní skutečnost.

Johann Hauser, Bez názvu,1986

Johann Hauser, Bez názvu,1986

Výstava v DOX chce toto umění představit jako projev, který je nadčasový a není omezen dobou vzniku výtvarného směru v první polovině 20. století. „Výtvarná aktivita je něco, co patří do genetického kódu člověka, a je to způsob, kterým se člověk vyrovnává s vnější realitou. Chtěli jsme ukázat životní příběhy autorů a jejich prostředí, že je to něco, co souvisí s osobností člověka a jeho životním prostředím,“ řekla Zemánková.

Součástí projektu Art brut Live je i výstava více než stovky snímků švýcarského fotografa Maria Del Curta. Jeho portréty umělců art brut společně se záznamy prostředí, ve kterých žijí a tvoří, mohou být klíčem k pochopení jejich tvorby.

Mario Del Curto: August Walla
Johann Hauser, Bez názvu,1986

Decharmova kolekce obsahuje na 3500 prací tří stovek umělců z celého světa a patří mezi nejvýznamnější sbírky svého druhu. První výstavou, která byla jakýmsi historickým průřezem sbírky abcd, se v Praze konala v roce 2006 v Galerii hlavního města Prahy.

Autorem pojmu art brut je francouzský malíř, teoretik umění a sběratel Jean Dubuffet, označoval jím díla vytvořená lidmi, kteří nejsou dotčeni uměním a kulturou, proto nic nenapodobují a vše vychází z jejich nitra.

Někteří tvůrci art brut se snaží o symbolické ovládnutí prostoru, navrhují utopické urbanistické projekty a přetvářejí vlastní životní prostor. Jiní se snaží tvůrčím aktem prozkoumat své tělo, vypořádat se s traumatizujícími prožitky, nebo naopak zvěčnit momenty slasti - sestavit osobní relikviář, corpus delicti vlastní existence. Vznikají tak magické objekty, léčebné stroje, gestické malby i díla na pokraji vědeckého projektu.

Další tvůrci zvou do svého mentálního prostoru. Nechávají nahlédnout do svých intimních záznamů, dopisů, deníků a šifrovaných zpráv, skrze které komunikují se sebou samými, se svým okolím, ale i s tím, co je přesahuje.

 

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!