14. srpna 2016 14:29 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Metalový festival Brutal Assault zopakoval návštěvu 18 000 lidí

Fanoušci zvedající ruce s klasickým metalovým “paroháčem“ - Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fanoušci zvedající ruce s klasickým metalovým “paroháčem“ - Ilustrační foto. | foto: MAFRA: Martin Veselý

Metalový festival Brutal Assault v Jaroměři-Josefově, který skončil v noci na dnešek, zopakoval loňskou návštěvu asi 18.000 lidí. Kapacita areálu, který se nachází v josefovské pevnosti z konce 18. století, byla opět téměř zcela zaplněna, neprodáno zůstalo jen několik desítek lístků. Na festivalu od středy vystoupilo 110 kapel, řekl dramaturg festivalu Tomáš Fiala. První den pořadatelé řešili problémy s čipovými vstupenkami, kvůli kterým se na vstup do areálu čekalo několik hodin.

Právě dlouhé středeční čekání na vstup, navíc v dešti, řada fanoušků podrobila na sociálních sítích i na webovém diskusním fóru festivalu tvrdé kritice. „Selhávala technika. Čipy jsou nová věc a tyto porodní bolesti byly opravdu bolestivé,“ uvedl Fiala. Po posílení vstupů se již situace s odbavením zlepšila, v dalších dnech již systém běžel bez potíží. V areálu pak čipy sloužily například k bezhotovostnímu placení občerstvení.

Zhruba 70 procent publika do Josefova přijelo z ciziny. „Nejvíce zahraničních návštěvníků bylo z Polska, dále ze Slovenska, Německa, Rakouska, balkánských zemí a Velké Británie. Třiadvacet návštěvníků přijelo až z Venezuely,“ řekl Fiala.

Fanoušek metalové hudby na festivalu Brutal Assault.
Návštěvníci metalového festivalu Brutal Assault.

Velký ohlas publika podle Fialy sklidily formace Behemoth z Polska, Satyricon z Norska, američtí Ministry a francouzská Gojira. Součástí festivalu byl první ročník výstavy Art-Brut-All, na které byla k vidění díla tří desítek výtvarníků z několika zemí.

Ve středu se kromě front u vstupu museli příznivci metalu vypořádat i s deštěm a v následujících dnech s chladným počasím, kdy k ránu teploty klesaly k deseti stupňům. Pěkné počasí měl festival až v sobotu. Při loňském jubilejním 20. ročníku festivalu bylo počasí na festivalu zcela opačné, panovala tropická vedra.

V noci na středu se do josefovského areálu vypravili zloději, kteří návštěvníkům krádežemi věcí ze stanů způsobili škodu za 300.000 korun. Podle policie si okradení postavili stany v lokalitě Na Šancích mimo oficiální prostory vyhrazené pořadateli a městem ke stanování. Zloději spící návštěvníky okradli hlavně o peníze, mobilní telefony lepších značek, fotoaparáty a tablety.

Mezinárodní festival Brutal Assault původně vznikl jako malá akce na Moravě a často měnil místo svého konání. Přelom přinesl rok 2006, kdy díky atraktivnímu programu do Svojšic u Přelouče dorazilo na sedm tisíc lidí, po přesunu do Josefova návštěvnost ještě vzrostla.

ry mal

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!