9. února 2017 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Farna s jazzmany, Koller s raperem a Monkey Business pod dohledem Stinga

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Monkey Business | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Monkey Business | foto: Roman Černý

Unikátní projekt Monkey Business. Ewa Farna jako jazzová zpěvačka. David Koller v "přestřelce" s raperem Katem z Prago Union a slovenskou písničkářkou Katarzií. I to budou zajímavosti druhého ročníku festivalu Metronome, který proběhne od 23. do 24. června v pražských Holešovicích.

„Nečekané okamžiky při JAR s gospelovým sborem v zádech a společné vystoupení Jiřího Suchého a Ivana Krále na našem loňském prvním ročníku byly jedny z nejsilnějších momentů festivalu. Tento zážitek a ohlasy diváků nás utvrdily v tom, že má smysl divákům nabízet koncerty, které nikde jinde neuvidí. Proto spolupracujeme s kapelami na dramaturgii jejich koncertů. Chceme něco jiného než další zastávku na turné,“ říká hlavní dramaturgyně Metronome Barbora Šubrtová.

Například Ewa Farna na Metronomu vůbec poprvé odehraje jazz-swingové úpravy svých skladeb, které vyšly na polském albu Inna. Překvapením bude i její speciální host – jazzový kytarista a absolvent Berklee College of Music David Dorůžka. „Když nám dal Metronome Festival možnost vybrat si libovolného vzácného hosta, jenž by vystoupení posunul stylově trochu jinam, několik týdnů jsme se probírali jmény mnoha českých a slovenských muzikantů. Spolupráce s Davidem Dorůžkou vystoupení určitě posune, ještě nikdy jsme spolu nevystupovali,“ říká zpěvačka.

I spojení slovenské zpěvačky Katarzii a rapera Kata s Davidem Kollerem bude výjimečné. „Koncept vystoupení vychází z Davidova projektu & Friends, kdy jsme svěřili jeho coververze mladé generaci hudebníků. Kato s námi na jiném festivalu nebude a Katarzia se objeví s Davidem pak už jen jednou na konci srpna. V této trojsestavě to bude zcela určitě ojedinělé vystoupení,“ říká Kollerův manažer Pavel Eichler.

Nový talent na domací scéně Thom Artway na pódiu na výstavišti vystoupí s aktuálním debutovým albem Hedgehog. Vystoupení ozvláštní mladou zpěvačkou Maellou nebo hostujícím producentem a kytaristou Lukášem Chromkem. „S Míšou Charvátovou (Maellou) jsem nazpíval písničku Conformity. Jelikož studuje v Londýně, tak si tento duet zazpíváme naživo vůbec poprvé,“ prozradil Thom Artway.

V pátek na hlavní scéně zahrají výjimečný set i Monkey Business. Co to bude, nechtějí muzikanti zatím odtajnit. „Více prozradíme až v březnu. Jinak za mě osobně se na Metronome Festival moc těším. Nestává se moc často, že Sting přijede na náš koncert,“ říká s úsměvem zpěvák Monkey Business Matěj Ruppert.

Festival Metronome nabídne čtyřicítku koncertů, mezi nimi i první české festivalové vystoupení Stinga, pražskou premiéru jedné z nejúspěšnějších anglických kapel současnosti Kasabian nebo vystoupení britského objevu Shells. Až do 14. února lze dvoudenní vstupenku koupit za 1 690 korun v předprodejních sítích Ticketportal, GoOut a TicketLIVE.

obzOndřej Bezr
  • 0Diskuse