10. ledna 2017 15:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Metropolis: nejvlivnější sci-fi film, který nikdy neuvidíte celý

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Metropolis (režie Fritz Lang). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Metropolis (režie Fritz Lang). | foto: Reprofoto

Vizionářský film Metropolis režiséra Fritze Langa slaví devadesát let od uvedení do kin. Popkulturní odkazy na tento přelomový snímek jsou všude kolem nás, ale ve své době se úspěchu nedočkal. Připomeňme si ho šesti věcmi, které o něm možná nevíte.

Hluboká jáma na peníze

Filmová společnost UFA za Langův film zaplatila přes 5 milionů říšských marek, i když byl původní rozpočet jen milion a půl. V té době to byl nejdražší film všech dob. V přepočtu na dnešní peníze se jedná zhruba o 16 milionů dolarů, což je dnes v Hollywoodu směšná částka (film Avatar z roku 2009 stál 237 milionů dolarů), ovšem tehdy společnost UFA málem zkrachovala. Přispělo k tomu i to, že byl Metropolis komerčním propadákem. Kritika chválila jeho vizuální stránku, ale zároveň kritizovala slabý příběh a fakt, že byl film „moc jiný.“ Pro svou originalitu si ve své době těžko hledal publikum a při promítání v německých kinech měl zisk pouhých 75 tisíc marek.

Dost možná už nežije nikdo, kdo by viděl celý film

Původní film z distribuce UFA měl 153 minut, mnohem víc, než filmy v roce 1927 normálně měly. UFA se po Německém uvedení a katastrofálním zisku rozhodla, že pro zahraniční distribuci film zkrátí. Vzniklo několik verzí - verze pro distribuci v Anglii a USA měla 115 minut, reedice filmu v roce 1936 už jen 91 minut. Originál filmu se ale po druhé světové válce ztratil a objevili ho až v roce 2008 v Argentině. Ačkoliv se film podařilo převést na digitální nosiče a zrestaurovat, několik scén bylo poškozeno natolik, že je nebylo možné zachránit. V propasti historie se navždy ztratilo 5 minut záznamu.

Z filmu Metropolis (režie Fritz Lang).
Alfred Albert, Rudolph Klein-Rogue a Brigitte Helm ve filmu Metropolis (režie...

Lang zfilmoval dílo své manželky

Thea von Harbou napsala román Metropolis výhradně proto, aby byl zfilmován jejím manželem. Po dohodě s filmovou společností UFA ale dříve, než román vůbec vyšel, začala von Harbou své dílo na pokračování publikovat v časopise. Doprovázely ho fotky z natáčení filmu. Jednalo se o jeden z prvních případů cross-promotion v historii (vzájemné reklamy dvou a více produktů pro prolínající se cílové skupiny).

Je zázrak, že při natáčení nikdo nezemřel

Fritz Lang byl známý perfekcionista, který nikdy nebyl spokojený. Ve filmu je scéna, kde Freder padá k nohám Marii. Herci ji museli natáčet celé dva dny a na konci už se herec, který hrál Fredera, nemohl ani postavit. Lang se také nebál své herce vystavovat riziku. Ve scéně, kde Mariu pálí na kůlu, ji od ohně chytly šaty a lehce ji plameny popálily. Lang ji řekl, ať se ihned převlékne, protože si to sjedou znovu. V části, kde je město zatopeno, vzal Fritz Lang 500 dětí z řad komparzistů a nechal je stát ve vodě, která byla velmi studená. Scéna se točila dva týdny.

Wells si o filmu myslel, že je to hloupost

Herbert George Wells byl respektovaný autor sci-fi románů jako Stroj času a Válka světů. Stroj času Langa ovlivnil natolik, že pojetí svého Metropolisu na chudinskou dolní část města a bohatou horní část převzal právě z této knihy. Wells o filmu prohlásil, že je „hloupý, ale takovým tím zhoubným způsobem hlouposti.“

Inspiroval filmaře, návrháře i hudebníky

Metropolis byl filmem, který měl nenapodobitelný vizuální styl. Futuristická metropole plná robotů sloužila jako nevyčerpatelná studnice nápadů a inspirací. Vzhled droida C-3PO ze ságy Star Wars byl vytvořen podle robotů z Metropolis. Sestry Wachowské se netajily s tím, že jejich Matrix čerpal z Langova světa. Inspiroval videoklip k písni Whitney Houston Queen of the Night a několik klipů k písním Lady Gaga. I tvůrci Supermana pojmenovali po Metropolis město, které střeží ikonický superhrdina. Film měl obrovský vliv také na žánr sci-fi jako takový. Inspiroval nespočet knížek a filmů, mezi nimi třeba kultovní film Blade Runner s Harrisonem Fordem v hlavní roli. Ve světě módy Metropolis ovlivnil třeba Donatellu Versace a Riccarda Tisciho.

  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz