19. května 2016 17:05 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Milošku, dej si bacha,‘ varuje Topolánek ve své knize Zemana před Babišem

Mirek Topolánek pózuje se svoji knihou, kterou ve čtvrtek představil v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek pózuje se svoji knihou, kterou ve čtvrtek představil v Praze. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Projevy a dobové komentáře publikované v médiích od roku 1996 až do letoška, ale i krátké glosy k aktuální politické situaci obsahuje nová kniha bývalého premiéra Mirka Topolánka, kterou ve čtvrtek v Praze pokřtil.

V publikaci nazvané Hlavně se neposrat někdejší předseda ODS například varuje prezidenta Miloše Zemana před spojenectvím s ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem a tuto dvojici politiků označuje za bizarní tandem.

Topolánek uvádí, že by nikdy nevěřil, že tandem mezi Babišem a Zemanem může vzniknout. „Miloše jsem si vážil proto, že nebyl hloupý, byl konzistentní a bez ohledu na promile byl schopen, na rozdíl od většiny ostatních, začít a srozumitelně ukončit složité souvětí,“ napsal. Zeman také dokázal brilantně urazit ty, co si to zasloužili, dodal Topolánek.

Babiše si zase Topolánek podle svých slov váží kvůli pracovitosti, cílevědomosti a tahu na branku. „Jejich pragmatické spojení je neúspěšným genetickým experimentem. Nepojmenoval jsem totiž jejich negativa. Spojením se znásobila. Nevím, kdo koho využívá, ale Andrej je v tom fakt dobrý. Použít, zahodit. Milošku, dej si bacha!“ uvedl Topolánek.

Topolánek se několikrát vrací k Babišovi

Topolánek na křtu svého díla řekl, že Česko musí mít svou hrdost. „Ta kniha není skoro vůbec o mně, je o tom, abychom neskláněli hlavu před nebezpečím. Abychom se zase preventivně neučili rusky a nezačali preventivně jíst rýži,“ uvedl.

Mirek Topolánek a jeden z patronů knihy Miroslav Kalousek.
Mirek Topolánek představuje svoji knihu Hlavně se neposrat.

Chvály se dočkal mimo jiné Topolánkův ministr financí Miroslav Kalousek. Předseda TOP 09 je „patronem“ jedné z částí knihy. „Vážím si toho, že mohu mít předmluvu k jedné z kapitol. Kniha je velmi cenný dokument z hlediska historického a politologického,“ řekl Kalousek na křtu. Přišli na něj i bývalý ministr průmyslu a dopravy Martin Říman nebo někdejší předseda poslanců ODS Petr Tluchoř.

K Babišovi se Topolánek v knize vrací ještě několikrát. Případ kolem financování bytu, který vedl ke konci premiéra Stanislava Grosse (ČSSD), považujeTopolánek ve srovnání s Babišovou Farmou Čapí hnízdo, kolem níž probíhá vyšetřování kvůli podezření z dotačního podvodu, za „směšnou epizodu“. Je podle něj také otázkou, jak dlouho mohou Babišovy „výkřiky o zkorumpovanosti“ ostatních nahrazovat program.

Topolánek, který byl jako předseda ODS téměř tři roky premiérem, oslavil 15. května šedesátiny. Strana pod ním vyhrála sedmery volby a jeho předchůdce v čele ODS Václav Klaus byl dvakrát zvolen prezidentem. V březnu 2009 se ČSSD podařil pátý pokus o vyslovení nedůvěry Topolánkově vládě. V dubnu 2010Topolánek odstoupil z pozice volebního lídra a později rezignoval i na funkci předsedy strany. Loni pozbyl i členství v ODS.

ČTK