Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 16 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Mission Impossible: Nohy kmitají, zuby září

Když mrakodrap, tak nejvyšší. Ethan Hunt (Tom Cruise) si ve filmu zašplhá po mrakodrapu Burdž Chalífa v Dubaji - nejvyšší budově světa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Když mrakodrap, tak nejvyšší. Ethan Hunt (Tom Cruise) si ve filmu zašplhá po mrakodrapu Burdž Chalífa v Dubaji - nejvyšší budově světa. | foto: Bontonfilm

Ve čtvrtém pokračování se série Mission Impossible vrací tam, kde začala - do Prahy (převlečené za Budapešť a Moskvu). I v jiných ohledech představuje film Brada Birda jistý návrat ke kořenům.

Mission Impossible je zavedená značka. Lidé plus minus vědí, co se od filmů s tímhle názvem dá čekat - velké akční scény, v nichž hrají významnou úlohu všelijaká udělátka, rychlé tempo, zanedbatelná story, která se točí kolem nějakého „mcguffinu“ - ve filmařské hantýrce záminka pro zběsilou akci, předmět, který všichni potřebují získat a jsou pro to ochotni hodně obětovat.

Na rozdíl od bondovské série ale nemá výraznou hlavní postavu - o agentovi 007 a jeho charakteristikách může fanoušek mluvit docela dlouho, výklad o Ethanovi Huntovi z Mission Impossible se vyčerpá konstatováním, že tenhle agent běhá vskutku fofrem a nic není bělejší než jeho zuby.

Velká řacha

Čtvrté pokračování série s podtitulem Ghost Protocol všechna realistická očekávání naplňuje, nic navíc k nim nepřidává. Film je hraný debut režiséra Brada Birda, zkušeného tvůrce animovaných snímků (mj. Úžasňákovi nebo Ratatouille). Podařilo se mu příběh odvyprávět se švihem a nadsázkou, akční scény vypadají dostatečně velkolepě, odsýpají, aniž by byly dezorientující.

Předcházející Mission Impossible v režii J. J. Abramse představovala pokus Ethana Hunta a jeho tým jaksi polidštit, učinit je realističtějšími a také emocionálnějšími. V rámci toho úsilí autoři také agenta oženili. Nový díl se s tímhle krokem vedle vcelku elegantně vyrovnává - Hunt je na tom s osobním životem asi jako chytrá horákyně, má ho i nemá.

Začátek filmu ho zastihne v ostře hlídaném moskevském vězení, kde si odpykává trest za zabití jakýchsi šesti srbských vrahounů a krátí si dlouhou chvíli podobným způsobem jako Steve McQueen ve Velkém útěku. Kolegové z týmu zorganizují značně spektakulární únik (zjevně během něj došlo k nějakým těm nezamýšleným ztrátám v řadách personálu věznice). Hunta je totiž potřeba k zorganizování a realizaci značně komplikovaného kousku - světový mír vyžaduje urychlené čórnutí jakýchsi důležitých papírů z kremelského archivu (v sekvenci jsou kombinovány záběry Rudého náměstí a vnitřku areálu Pražského hradu).

Zadaří se, leč i v tomhle případě dojde na nějaké to neočekávané, jež se projeví mimo jiné i velkou řachou následovanou zhroucením Spasské věže, Ethan Hunt a jeho tým toho najednou mají na krku docela dost - zachránit svět a učinit tak v naprostém utajení, americké úřady se od nich oficiálně distancovaly.

Jistou originalitu autoři projevili při volbě padouchů pro toto pokračování - jsou to jacísi utopicky uvažující Švédové (jejich šéfa hraje Michael Nyqvist, známý jako hlavní představitel adaptací populární trilogie Milénium). Zmocnili se kódů nutných pro odpálení ruských jaderných raket, aby rozpoutali nukleární válku, díky níž by lidstvo dostalo šanci začít znovu a lépe. Jsou blonďatí a nebezpeční.

Potvrdit status hvězdy

Poté co se Huntovu týmu podaří vymotat se z Moskvy (Prahy), což se neobejde bez situací poněkud prekérních, sledují horkou stopu do Dubaje. Tam dojde na akrobatické číslo na nejvyšší budově světa a honičku v písečné bouři, během níž má publikum šanci uvědomit si, že opravdoví frajeři jezdí v bavorácích (tato pravda je ve filmu zdůrazněna vícekrát, vcelku ale decentně). Finále se pak odehrává na večírku bombajské smetánky a přilehlém sci-fi parkovišti.

Pro Toma Cruise je čtyřka Mission Impossible docela důležitý film, představuje pro něj šanci potvrdit status hvězdy, jejíž jméno táhne do kin diváky. Hercova reputace v tom ohledu byla v posledních letech značně otřesena. Film mu dává šanci uplatnit jeho tradiční schopnosti - atletičnost a úsměv.

Mission Impossible - Ghost Protocol

USA 2011
Režie: Brad Bird
Hrají: Tom Cruise, Simon Pegg, Jeremy Renner a další
Premiéra 15. 12. 2011

Lidskou dimenzi příběhu mají dodávat další členové týmu Mission Impossible, který byl pro čtyřku značně obměněn. Upovídaný „ajťák“ Benji (Simon Pegg), drsný Brandt v podání oscarového Jeremyho Rennera (Smrt čeká všude) a sličná Jane (Paula Pattonová). Celkem se daří.

Mission Impossible - Ghost Protocol je příklad profesionálně a s nadhledem provedené „fušky“, což může znít jako málo, ale není to jednoduchá věc. Stěrače stírají, výbušniny bouchají, auta ujíždějí, jak mají. Samozřejmě je toho všeho nakonec trochu moc, kdyby autoři jednu z těch velkých akčních sekvencí vypustili, nebylo by to na škodu. Ale ta přemrštěnost asi taky patří k věci.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Vila Na Zátorce 13 (Praha, 26. července 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Petr Arenberger, kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Pavel Paska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!