3. prosince 2018 19:48 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Mohl proslavit jako umělec, kdyby se nedal na dráhu zločinu.‘ Ve Španělsku zadrželi padělatele obrazů

Pablo Picasso: Femme á la Guitare dans un Fauteuil, (1915–1916). Odhadovaná... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pablo Picasso: Femme á la Guitare dans un Fauteuil, (1915–1916). Odhadovaná... | foto: Sotheby’s

MADRID Španělská policie zadržela dvaasedmdesátiletého padělatele obrazů, jehož vydání už před lety marně požadovaly USA. Malíř Oswaldo Aulestia-Bach, jehož španělský deník El Espaňol označil za jednoho z nejlepších výtvarných padělatelů současnosti, podle amerických vyšetřovatelů falšoval mimo jiné obrazy Pabla Picassa, Salvadora Dalího, Joana Miróa či Andyho Warhola. Byl součástí mezinárodní skupiny, která obrazy prodávala řadu let zejména do Spojených států.

„Zdá se, že kariéra Oswalda Aulestii, snad nejlepšího padělatele světa, je u konce,“ napsal v pátek deník El Espaňol, který Aulestiu označil za „Maradonu štětce“. Podle deníku řada expertů označila jeho padělky za velmi kvalitní a schopné ošálit i mnoho odborníků. Podle deníku jde o talentovaného malíře a perfekcionistu, který se mohl proslavit jako umělec, kdyby se nedal na dráhu zločinu. Oswaldo Aulestia-Bach prodával i svá vlastní díla.

Skupinu kolem Aulestii, kterou tvořilo dále několik Američanů a Italů, začal vyšetřovat americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) už v roce 2007. Skupina prodávala padělky podle amerických vyšetřovatelů údajně už od roku 1999. Podle deníku El Espaňol požádaly americké úřady už v roce 2008 Španělsko o vydání Aulestii, Madrid ho ale tehdy nevydal.

Loni v prosinci vydal barcelonský soudce podle deníku El Espaňol příkaz k zatčení Aulestii kvůli podezření z porušování autorského práva. Výtvarník má bydliště hlášené v Barceloně, ale místo pobytu měnil, takže ho policie dopadla až minulý týden.

Skupina kolem Aulestii prodávala obrazy podle amerických vyšetřovatelů do Evropy, Kanady, Japonska a zejména do Spojených států. Tam prodala padělky za nejméně čtyři miliony eur (přes sto milionů korun), na dílech falšovala podpisy umělců a dodávala k nim i podvrhnuté certifikáty pravosti. Obrazy prodávala skupina v galeriích uměních i prostřednictvím internetové aukční síně eBay. Několik Američanů z této skupiny bylo už v předchozích letech v USA odsouzeno.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz