Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Moravská galerie představuje paneláková sídliště jako největší československý experiment

Výstava Paneland v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava Paneland v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

BRNO Jako doma se v brněnském Uměleckoprůmyslovém muzeu mohou cítit statisíce Čechů, kteří vyrůstali či dosud žijí na sídlištích. Moravská galerie připravila expozici Paneland, která fenomén paneláků zkoumá z architektonické, umělecké i společenské perspektivy. V muzeu je také detailní rekonstrukce bytu 3+1 s umakartovým jádrem, nábytkem a typickými dobovými doplňky. Výstava se pro veřejnost otevře 23. listopadu.

Masivní výstavbu spojenou s přesídlováním lidí do průmyslových center označují tvůrci výstavy za největší československý experiment, který předem promýšleli architekti, urbanisté, sociologové a psychologové. Zrodil se nový životní styl - paneláková kultura.

„Během krátké doby se postavilo nové životní prostředí pro třetinu obyvatel Československa,“ řekl kurátor Rostislav Koryčánek. Výstavba měnila návyky lidí, ale také vytvořila tlak na výrobce nábytku, kuchyňské techniky, lůžkovin či textilií, jejichž produkce zaplnila obrovské množství bytů. Dodnes jsou sídliště z prefabrikovaných panelů domovem přibližně 2,5 milionu Čechů. Kdo sídlištím po roce 1989 prorokoval zánik, zmýlil se.

Vizuálním symbolem výstavy je oranžová tatrovka používaná při výstavbě sídlišť. Fasádu muzea částečně překryla plachta s panelovým motivem. Ve vstupní hale vyrostla maketa panelového domu nakloněného jako šikmá věž v Pise. Jako předěly i vitríny slouží na výstavě stěny ze sektorového nábytku. Na nádvoří přibyly charakteristické kovové prolézačky.

Vznik sídlišť a život na nich zachycují dobové fotografie, filmové záběry i hmotné památky jako oblečení, sklo, propagační materiály a různorodé doplňky. „Nejeden exponát jsme tahali doslova z kontejneru,“ uvedl ředitel galerie Jan Press.

Výstava však není pouze dokumentem, a to zejména díky uměleckým dílům, která odrážejí estetiku sídlišť i život na nich. Například Maxim Velčovský prezentuje prostorovou instalaci z lisovaného skla. „Vyhledali jsme umělce, kteří se tímto tématem zabývali, ze tří pomyslných generací,“ popsal Koryčánek. Někteří umělci byli sami aktivními účastníky „největšího československého experimentu“, další na sídlištích vyrůstali, nejmladší k tématu přistupují s časovými odstupem.

Výstava Paneland v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně.
Výstava Paneland v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně.

Hlavně pro dětské návštěvníky vznikly interaktivní prvky, třeba funkční telefonní linky nebo zmenšené modely nábytku Universal, ze kterých lze poskládat vlastní byt. Děti si také mohou pohrát s retro hračkami.

Tématu sídlišť se v poslední době intenzivně věnuje také Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Soubornou výstavu o vývojových etapách, tvůrcích českých sídlišť i proměnách bytové kultury otevře 18. ledna 2018.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!