25. října 2017 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Na Nové scéně Národního divadla převrátí stereotypy o homosexuálech naruby

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Divadelní inscenace Jsme v pohodě. Nová scéna Národního divadla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divadelní inscenace Jsme v pohodě. Nová scéna Národního divadla. | foto: Národní divadlo

PRAHA Příběhy mužů a žen, kteří milují. Tak zní oficiální motto hry amerického dramatika Paula Rudnicka. Za poměrně nudným sloganem se ale skrývá hořká komedie o mateřství a homosexualitě v dnešní zrychlené době.

Co vlastně je a co už není normální? A máme vůbec právo to soudit? Nejsme jen obětí vlastních předsudků? Tyto palčivé otázky si jistě kladl Paul Rudnick při psaní své hry Jsme v pohodě.

Židovka Helena má tři děti – lesbu, transsexuála a sadomasochistu. Homosexuální televizní bavič Charles a jeho asistent Shane vystupují v televizní show „Gay Over“ Barbara se po smrti svého syna – homosexuála, který zemřel na AIDS – maniakálně upíná k ručním pracím... Otočení zdánlivých stereotypů má překvapivý efekt. Jeho prostřednictvím se autor vysmívá nejen homofobii, ale i současné rozmlžené sexuální identitě či úchylné oblibě (některých žen) – „tvoření z čehokoliv“, tzv. permanentní domácí recyklaci.

Divadelní inscenace Jsme v pohodě. Nová scéna Národního divadla.
Divadelní inscenace Jsme v pohodě. Nová scéna Národního divadla.

„Hra místy připomíná proslulé americké stand-up comedy, přesto jí nechybějí sentimentální linky. V závěrečné části se totiž všechny figury setkávají v porodnici a jejich příběhy dostávají konkrétní spojnici. Hrdinkou hry je Židovka Helena, která má tři děti - lesbu, transsexuála a sadomasochistu,“ uvedla dramaturgyně Ilona Smejkalová. Hra měla premiéru v roce 2008 v  Lincoln Centre v New Yorku.

Paul Rudnick je americký novinář, dramatik, esejista a scenárista. Deník The New York Times o něm napsal: „Replika za replikou, Paul Rudnick je dost možná tím nejvtipnějším, co americké divadlo může nabídnout.“ Rudnick se proslavil i na prestižní Broadwayi.

Paul Rudnick

JSME V POHODĚ

Překlad: Jan Tošovský

Režie: Braňo Holiček

Dramaturgie: Ilona Smejkalová

Scéna: Nikola Tempír

Kostýmy: Lenka Odvárková

Pohybová spolupráce: Barbora Brandejsová

Light design: Martin Špetlík

Hrají:

HELENA (atraktivní Židovka): Lucie Juřičková

PAN CHARLES (oslnivý gay): Jan Bidlas

SHANE (jeho asistent): Patrik Děrgel

BARBARA (společenská žena): Jana Boušková

JOANN (mladá matka): Sarah Haváčová j. h.

DAVID (Helenin syn) & LÉKAŘ (porodník): Adam Vacula j. h.

LUCIE BRYCHTOVÁ: Lucie Brychtová

České premiéry: 26. a 27. října 2017 na Nové scéně

Lidovky.cz
  • 5Diskuse

Najdete na Lidovky.cz