16. března 2011 13:27 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Na Wiesbaden míří dva české filmy. Festival vzdá poctu Švankmajerovi

Dokument Katka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dokument Katka |

PRAHA Hned dva české snímky se dostaly do hlavní soutěže na filmovém festivalu GoEast v německém Wiesbadenu, který se zaměřuje na kinematografii střední a východní Evropy. O Zlatou lilii se utká historické drama Davida Jařaba Hlava-ruce-srdce a dokument režisérky Heleny Třeštíkové Katka.

Jedenáctý ročník této přehlídky, který se uskuteční od 6. do 12. dubna, vzdá retrospektivou poctu také dalšímu českému filmaři Janu Švankmajerovi.

Organizátoři do soutěže zařadili deset hraných a šest dokumentárních filmů, které budou soupeřit o ceny dotované dohromady 29 500 eury (zhruba 720 000 Kč). Kdo je získá, rozhodne mezinárodní porota vedená srbským režisérem Želimirem Žilnikem. Vítězové budou známi 12. dubna večer.

Jařabův druhý celovečerní film o mysteriózním pátrání po oddělených tělesných orgánech z názvu snímku si ve Wiesbadenu odbude svou mezinárodní premiéru. Na své konto si už připsal dvě nominace na cenu Českého lva v kategoriích nejlepší kamera a výtvarný počin. Třeštíková svou nominaci na nejlepší dokument za časosběrný snímek o osudech mladé narkomanky v křišťálovou sošku lva proměnila.

Představí se i Nesvatbov
Kromě nich se na přehlídce v hlavním městě západoněmecké spolkové země Hesenska představí dokument Eriky Hníkové Nesvatbov, který si z letošního filmového festivalu Berlinale odvezl cenu čtenářů deníku Der Tagesspiegel, pohádka Karla Janáka Ať žijí rytíři a v sekci Pocta pořadatelé promítnou 14 děl režiséra a výtvarníka Jana Švankmajera.

Návštěvníci mohou vidět všech šest jeho celovečerních filmů, včetně nejnovějšího Přežít svůj život, a spolu s nimi osm krátkých snímků z dílny známého surrealistického tvůrce.

Česká kinematografie se mohla ve Wiesbadenu naposledy radovat v roce 2006, kdy tam cenu kritiků získala tragikomedie slovenského režiséra Martina Šulíka Sluneční stát. O tři roky dříve Šulíkovo drama Klíč k určování trpaslíků aneb poslední cesta Lemuela Gullivera festival dokonce vyhrálo.

ČTK