1. prosince 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Naháči hrají na babu v plynové komoře. ‚Umělecké‘ video pobouřilo židovské organizace

Plynová komora v koncentračním táboře Stutthof. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynová komora v koncentračním táboře Stutthof. | foto: WIKIMEDIA COMMONS

VARŠAVA/PRAHA Umělecká instalace nahých lidí se poprvé objevila v roce 2015 na výstavě ve Varšavě. Na veřejnost se dostala nová informace o tom, že video se natáčelo přímo v jedné z plynových komor bývalého koncentračního tábora Stutthof. Řada izraelských organizací chce vysvětlení přímo po Andrzeji Dudovi, polském prezidentovi.

V roce 2015 uspořádala galerie moderního umění v Krakově uměleckou výstavu Poland - Israel - Germany (Polsko - Izrael - Německo). Na ni byla vystavená umělecká díla reflektující problematiku holokaustu. Záštitu nad výstavou převzala izraelská ambasáda v Polsku.

Součástí výstavy byla i instalace umělce Artura Zmijewského. Na ni řada nahých lidí, patrně představujících vězně v táborech, hraje hru na babu ve spoře osvětlené místnosti. Samotné video vzniklo nejspíše již v roce 1999.

Kontroverzní video s nahou hrou na babu v plynové komoře.

Kontroverzní video s nahou hrou na babu v plynové komoře.


„Video způsobuje nesmírnou úzkost všem přeživším holokaustu, pro které je tato událost není jen vzdálenou historickou událostí,“ citoval v té době deník The Israel Times prezidenta Světového židovského kongresu Ronalda Laudera. Galerie sice instalaci neodstranila, ale obehnala ji stěnou s varováním „pouze pro dospělé“. Galerie argumentovala tím, že návštěvníci by se sami měli rozhodnout, zda chtějí video vidět. Tím ale příběh neskončil.

Skupina anonymních aktivistů teď vypátrala, že místem, kde se kontroverzní video natáčelo, byla autentická plynová místnost v bývalém koncentračním táboře Stutthof poblíž polského Gdaňsku. Ve Stutthofu nacisté povraždili 65 tisíc lidí, z toho 28 tisíc židů. Tábor nacisté otevřeli v září 1939 a rudá armáda ho osvobodila 9. května 1945.

Vstupní brána koncentračního tábora Stutthof.

Vstupní brána koncentračního tábora Stutthof.

Organizace přeživších holokaustu v Izraeli, Centrum Simona Wiesenthala a řada dalších organizací poslali rozhořčený dopis přímo polskému prezidentovi Adrzeji Dudovi. V něm žádají vysvětlení toho, jestli polská vláda o vzniku videa věděla a zda bylo Zmijewskému natáčení autoritami povoleno.

14. listopadu letošního roku Německo obvinilo dva bývalé dozorce z tábora Stutthof. Muži (91 a 93 let) popřeli, že by o vraždách v táboře věděli. Není jasné, zda pro svůj věk půjdou před soud.

Najdete na Lidovky.cz