4. října 2011 19:05 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Národní galerie: kauza Diag Human nás paralyzuje

Ohroženo zabavením bylo i dvanáct děl malíře Roelandta Saveryho. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ohroženo zabavením bylo i dvanáct děl malíře Roelandta Saveryho. | foto: ČTK

Trvající hrozba zabavení uměleckých děl zapůjčených do zahraničí přiměla Národní galerii v Praze k vydání varovného prohlášení. Nastalá situace prý škodí české i zahraniční veřejnosti i samotným dílům.

Národní galerie stále nemůže půjčovat díla ze svých sbírek do zahraničí. Poté, co vídeňský soud v květnu nechal na žádost firmy Diag Human zabavit obrazy Emila Filly a Vincence Beneše a plastiku Otty Gutfreunda, nesmí cennosti v majetku státu pro jistotu opustit české hranice. Stav, kdy je umění rukojmím v arbitráži ohledně dávného zmaření obchodu s krevní plazmou, již podle Národní galerie vážně ohrožuje její fungování.

"V důsledku nuceného pozastavení vývozu kulturních statků z majetku českého státu je výrazně ochromena spolupráce Národní galerie v Praze se zahraničními kulturními partnery," uvedla v úterý Národní galerie ve svém prohlášení. "Národní galerii, potažmo celé české kulturní veřejnosti, tak reálně hrozí nebezpečí izolace v oblasti mezinárodní kulturní i vědecké spolupráce."

Zůstane umělec pozapomenut?

Neblahá situace má podle galerie i ekonomické dopady a v některých případech také odsouvá naplnění udržování a zachovávání hodnoty děl: "Například zapůjčení obrazu Eugéna Delacroix do Španělska mělo být kompenzováno výrazným příspěvkem na restaurování ze strany organizátora výstavy."

Národní galerie byla nucena přikročit k předčasnému návratu jedenácti uměleckých děl zapůjčených na výstavy v Paříži, Drážďanech, Berlíně, Padově a Houstonu. Musela vypovědět již uzavřené výpůjční smlouvy na dvacet tři sbírkových předmětů pro výstavy v Paříži, Hamburku, Madridu, Veroně, Bratislavě a Seattlu. Odstoupila také od předběžně přislíbených zápůjček sedmi sbírkových předmětů do Vídně, Říma a Barcelony.

Od května tohoto roku pak Národní galerie zamítla sedmnáct nových žádostí o zapůjčení celkem jednadvaceti uměleckých děl. Za největší ztrátu pro mezinárodní spolupráci a prestiž považuje Národní galerie neuskutečnění zápůjčky souboru pěti uměleckých děl na retrospektivu Gabriela Maxe v Seattlu: "Tento projekt byl doslova znovuobjevením tohoto pozapomenutého umělce pro odbornou i širší veřejnost."

Paralyzováno je také jednání o zápůjčce souboru kreseb na významnou výstavu Drawing Surrealism 1915 – 1945, která se připravuje v Los Angeles County Museum of Art v USA. Odpadá také zápůjčka Picassovy „Hlavy ženy“ na výstavu Picasso Black and White připravovanou slavným Guggenheim Museem v New Yorku.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
MECHANIK STROJŮ - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz