25. prosince 2010 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nesmrtelný přechod přes ulici Abbey Road se stal kulturní památkou

Slavní The Beatles na slavné Abbey Road | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavní The Beatles na slavné Abbey Road | foto: Reprofoto

LONDÝN Přechod přes londýnskou ulici Abbey Road, který se proslavil díky obalu desky skupiny Beatles, se stal britskou kulturní památkou. Oznámil to dnes představitel ministerstva kultury John Penrose, jehož citovala agentura AP. Přechod podle něj připomíná mezinárodní věhlas slavné hudební skupiny.

Přechod v londýnské čtvrti St John's Wood je každoročně cílem výprav tisícovek turistů, kteří se mnohdy "na zebře" nechávají zvěčnit podobně, jako to před lety udělala slavná čtveřice. V ulici Abbey Road se nachází známé studio, které bylo svého času prvním nahrávacím studiem na světě a poskytlo útočiště nejen "broukům", ale i mnoha dalším hvězdám hudebního světa.

Legendarní studio Abbey Road se stalo chráněnou památkou

Beatles tu nahráli od roku 1962 většinu svých desek. Ale celosvětovou slávu přinesli studiu svým posledním albem nazvaným právě Abbey Road, na jehož přebalu přecházejí přes přechod u studia.

Simpsonovi na Abbey Road

Studio získalo status chráněné památky již letos v únoru. Ministerstvo kultury tak reagovalo na pověsti, že hudební společnost EMI se chystá studio prodat. EMI nakonec uvedla, že si studio ponechá a bude ho rekonstruovat, ministerstvo kultury nicméně pro jistotu objekt zařadilo na seznam chráněných památek.

Lidovky.cz, ČTK