11. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Svět si všiml neonacisty Daliborka. ‚Nezáměrná česká tragikomedie,‘ stojí v recenzích

Dalibor v bytě své matky na Vánoce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dalibor v bytě své matky na Vánoce. | foto: Milan Jaroš

V zahraničních médiích se objevují první recenze dokumentárního filmu Víta Klusáka Svět podle Daliborka, který mapuje život českého neonacisty Dalibora K. Oceňují svérázný český humor i skvělé dialogy. Vadí jim ale konec, který by se spíše vyjímal v nějaké reality show.

„České dokumenty jsou často vtipné. Takovým tím podivným způsobem, který působí nezáměrně,“ uvádí Boyt van Hoeij, recenzent The Hollywood Reporter. Snímek je podle něj založen hlavně na velmi humorných dialozích, které ozvláštňují jinak standardní šedý děj.

Hoeij si nicméně myslí, že by filmu prospěla větší editace vyřčených kontroverzí, které filmu patrně uškodí na zahraničním trhu. Jako největší problém filmu označuje konec, kdy je Daliborek konfrontován s realitou v koncentračním táboře Osvětim. Ten je podle něj pouze laciným způsobem, jak šokovat diváky. „Klusák všechno připravil tak, aby to mělo na diváka maximální dopad. Nedává ale žádný prostor k vysvětlení a následné dohře této návštěvy. Divákovi tak nezbývá nic jiného, než si celou situaci vyložit jako laciný pokus filmařů o šokování,“ dodává.

Recenze prestižního filmového magazínu Variety nešetří chválou: „Je to absurdně vtipný, palčivě chytrý a nakonec i mrazivý vhled do duše českého neonacisty,“ píše recenzentka Jessica Kiang. Vyzdvihuje moment, kdy Daliborek nejdříve nového přítele své matky Věry příliš nemusí, ale ten mu k Vánocům dá německý Železný kříž a všechny neshody jsou urovnány. Recenzentka se v posledním odstavci zamýšlí nad tím, jak je možné, že Daliborek a jeho rodina s natáčením souhlasili, když je štáb takto vyobrazil. „Naprostá absence Daliborova sebeuvědomění je dokonale zarážející,“ dodává.

„On je hodnej kluk, ale má takový blbý názory.“
Podle Klusáka je jedním z důvodů Daliborovi nenávisti nedovzdělanost.

Recenzent Alex Billington z recenzentního webu Firstshowing.net se k nadšení přidává. „Nejlepší na tom filmu je ten klid, který ho vyplňuje. Kdybyste potkali na ulici takového neonacistu, jako je Daliborek, dokázali byste zůstat klidní? Pochybuji o tom.“ Billington oceňuje věcnost s níž je film vyprávěn, ale posteskne si, že by mohl být o něco zábavnější. „Jediná vážná věc, kterou bych Světu podle Daliborka vytkl, je fakt, že nenabízí řešení, jak přistupovat a následně konfrontovat odlišná vidění světa,“ shrnuje Billington. I tak ale dal snímku osm bodů z deseti. „Mám ke Klusákovi velký respekt za to, že snímek natočil takto s chladnou hlavou a mírumilovným odstupem,“ dodává.

„Klusák hledí neonacismu z očí do očí a objevuje jeho neoddělitelnou přilnavost. Železné kříže a vlajky konfederace zdobí zdi spolu s figurkami a krajinomalbami,“ píše Ben Croll, recenzent serveru Screen Daily. „Klusák se nebojí vzít extremistické názory po čelisti, když na to přijde.“ V recenzi je ale nejvíc kritizován konec, který je „jako vystřižený z nějaké reality show.“

Najdete na Lidovky.cz