16. dubna 2014 12:43, aktualizováno  22:43 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

MACHALICKÁ: Novotný jede na obludě a není mu pomoci

Pavel Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Novotný | foto: ČT - Český žurnál

Česká televize ve středu odvysílala snímek Víta Klusáka Dělníci bulváru. Dokument má přiblížit svět a duševní obzor novinářů, kteří v Čechách vytvářejí obsah bulvárních médií.

Hlavním aktérem filmu je Pavel Novotný, který vede internetový bulvární server, a při této příležitosti také odpovídal na dotazy Bohumila Klepetka a diváků v televizním Hyde parku.

Jeho hodinové filozofování bylo nevýslovně tragikomické: tento mladý muž je vážně přesvědčený, že má obrovskou moc a že snad přímo ovlivňuje chod dějin. Neustále hovoří o tom, jak je moc opojná, jaké davy lidí oslovuje a jak ho jiné davy nenávidí.

Nemá zábrany. V čem, proboha?

Vůbec nechápe, že to, čím žije, větší část obyvatelstva vůbec nezajímá. Myslí si, že hýbe světem, a na téhle obludě jede bez rozpaků. Je přesvědčený, že bulvár čtou všichni, ale nepřiznají to. Je jediný nezávislý (a ještě prý Česká televize), nepodléhá cenzuře, nemá zábrany.

Ale v čem, proboha? V nesmyslech kolem Ivety Bartošové, té či oné modelky, hvězdičky ze seriálu i nějakého slavného jména. To má být odvaha?

V jedné větě řekne, že nikdy nelže, pak se nadechne a oznámí, že samozřejmě lhal. Dělá přece jen zábavu a může si vymýšlet. O kus dál ovšem prohlásí, že je vynikající novinář.

Třesky plesky a pózy všeho druhu

Říká, že většinu velkých kauz naťukl bulvár (ten jeho pochopitelně), když je má jmenovat, uvede dvě okrajové voloviny. Jeho čtenáři jsou lůza, ale čtou ho hlavně inteligentní lidé. Iveta Bartošová je jeho kamarádka, ale bude těžit i z její smrti, protože je fakt drsná hyena.

Třesky plesky a pózy všeho druhu, a to celou hodinu ve veřejnoprávní televizi. Novotný si určitě myslí, že v Klusákově dokumentu ční nad vodami, a ani chudák neví, že i on byl použit a jen dotváří spektrum.

Tolik zbytečného řečnění nad tak prostou věcí, že bulvár je pořád zlatý důl, a to je ta hlavní motivace. A Pavel Novotný? Tomu není rady ani pomoci. Vy byste snad dokázali poradit člověku, který s pýchou říká, že únosem Ivety Bartošové strávil 40 dní a napsal o tom stovky článků?

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky