27. února 2018 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Obálka k smíchu.‘ Spisovatel Goodkind se musel omlouvat za výroky o své knize

Použitý ilustrace ke knize knihy Závoj věčnosti od Bastiena Lecouffe-Deharmea. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Použitý ilustrace ke knize knihy Závoj věčnosti od Bastiena Lecouffe-Deharmea. | foto: TOR PUBLISHING

Americký bestsellerový fantasy spisovatel Terry Goodkind na sociálních sítích prohlásil, že jeho knížka je sice skvělá, ale má příšerný přebal od známého ilustrátora Bastiena Lecouffe-Deharmea. Své fanoušky o špatnosti přebalu nechal hlasovat. Na stranu uraženého ilustrátora se postavila řada jeho kolegů. Goodkind se omluvil a za viníka označil nakladatele.

Spisovatel Terry Goodkind na svém profilu na sociální síti Facebook zveřejnil informace o své novince, románu nazvaném Závoj věčnosti (Shroud of Eternity). Tradiční spisovatelská chvála vlastního díla se ale nekonala. Terry Goodkind sice svou knihu označil za velmi dobrou, ale o ilustraci na obálce napsal že je špatná a k smíchu. Založil facebookovou anketu, kde nechal své fanoušky hlasovat o tom, jak moc se obal nepovedl. Deseti náhodným hlasujícím slíbil výtisky své nové knihy. V anketě hlasovalo více než čtrnáct tisíc lidí.

23.února 2018 v 23:39, příspěvek archivován: 27.února 2018 v 10:41

SHROUD OF ETERNITY is a great book with a very bad cover. Laughably bad. So let's have some fun with it. Tell us what you think of the cover in my next post (the poll above) and we'll pick ten random entries to win a signed copy of the hardcover. We'll pick the ten winners on March 1st. Everyone's welcome to play. Just cast your vote and post a comment.

Autorem ilustrace byl Bastien Lecouffe-Deharme, který už dříve ilustroval romány Philipa K. Dicka, Chucka Palahniuka a Franka Herberta. Uražený Bastien pod anketu napsal: „Bylo skvělé s tebou spolupracovat, Terry. To, co teď provádíš, je naprosto neuctivé. Jako kdybych to nenamaloval přesně podle toho, co mi bylo řečeno. Za celou svou kariéru jsem ničeho podobného nebyl svědkem.“ Později se ještě vyjádřil na svém Facebooku: „Nevyužívám dramatu k tomu, abych propagoval svou vlastní práci. Jen nemám rád, když na mě někdo plive,“ postěžoval si. „Teď to zvládnu, ale stát se mi to tak před pěti lety, tak mě to zničí,“ dodal.

Za Lecouffe-Deharmea se postavila řada jeho uměleckých kolegů. „Na respektovaného umělce v naší komunitě je kydán hnůj populárním spisovatelem. To mu neprojde,“napsal na Twitter ilustrátor s přezdívkou Monster Maker. Lidé na Twitteru volají po bojkotu Závoje věčnosti.

Terry Goodkind se za své výroky omluvil. „Jen jsem si dělal srandu z vlastní knihy. Ta ilustrace je bezpochyby ukázkou skvělého talentu. Problém byl ale s nakladatelem, který zakázku pro ilustraci zadával. Ten obrázek totiž velmi špatně vystihuje postavy, které jsem pro knihu napsal. Postavy, které jsou mi tolik blízké. Je nemožné zůstat v klidu, když jsem jejich vytvářením strávil třicet let,“ napsal Goodkind a připojil omluvu adresovanou přímo Lecouffe-Deharmeovi. Anketu o špatnosti obalu ale nechal na Facebooku nedotčenou s tím, že náhodně vylosovaní hlasující své knihy stejně dostanou.

Americký fantasy spisovatel Terry Goodkind.

Americký fantasy spisovatel Terry Goodkind.

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?