Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
14. listopadu 2019 10:37 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

OBRAZEM: Rolling Stones jako mladíci. Dosud neznámé fotografie zachycují jejich hudební začátky

Dosud neznámé snímky britské kapely zachycují Rolling Stones během jejich... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dosud neznámé snímky britské kapely zachycují Rolling Stones během jejich... | foto: ČTK/GUS CORAL/REUTERS

LONDÝN V Londýně budou od příštího pondělí vystaveny dosud neznámé fotografie ze skromných začátků skupiny Rolling Stones. Jejich autor Gus Coral je více než 50 let schovával pod postelí. Výstava pod názvem Black & White Blues - Where it all Began (Černobílé blues - kde to všechno začalo) v galerii The Curtain potrvá do 2. prosince, informovala agentura Reuters.

Černobílé snímky pocházejí z doby prvního koncertního turné Rolling Stones v roce 1963. Zachycují dosud činnou kapelu v londýnském nahrávacím studiu a na koncertě v Cardiffu. Coral se je až po více než 50 letech rozhodl oprášit a ukázat je veřejnosti.

Dosud neznámé snímky britské kapely zachycují Rolling Stones během jejich...
Dosud neznámé snímky britské kapely zachycují Rolling Stones během jejich...

Fotografie ukazují skromné začátky nyní už legendárních „Stounů“. Například jedna z nich zachycuje muzikanty, jak se skládají na taxík, zatímco skupinka fanoušků v dešti čeká, až spolu s dalšími hudebníky vystoupí na pódiu v Cardiffu.

Tehdy 26letý Coral si vzpomíná, že už tenkrát předvídal kapele velkou budoucnost. „Samozřejmě jsem nevěděl, že přetrvají všechna ta léta a že budou tak výjimeční, ale věděl jsem, že jsou mimořádní,“ řekl Coral.

Rolling Stones

„My jsme se ještě vzpamatovávali ze druhé světové války a byli tu lidé, kteří byli jistými lídry v nacházení nové cesty, nové rozvíjející se kultury. A oni byli jedněmi z nich,“ poznamenal Coral.

Když sledoval frontmana Micka Jaggera a jeho kolegy z kapely Keitha Richardse, Billa Wymana, Charlieho Wattse a Briana Jonese při nahrávání písně I Wanna Be Your Man, byl uchvácen jejich profesionalitou. „Byl to seriózní muž, který dělá seriózní práci a nahrává desku,“ řekl o Jaggerovi muž, který byl v Cardiffu součástí skupiny přátel, kteří si pořizovali záznam z koncertu. Měli přitom k hudebníkům neomezený přístup.

„Ne, žádný tisk, žádní další fotografové, žádné visačky opravňující k neomezenému pohybu. Měl jsem naprosto volnou ruku a oni byli naprosto přirození. Nijak nepózovali, ani neusilovali o publicitu,“ vzpomíná autor vzácných snímků.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...