13. listopadu 2009 17:55 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Obžerství, lakota, lenost, smilstvo, pýcha, závist a hněv. Na papíře.

Se7en | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Se7en | foto: New Line Cinema Reprofoto

PRAHA Komiksovou podobu dostal slavný a často citovaný film režiséra Davida Finchera Sedm (Se7en) o vraždách podle sedmi smrtelných hříchů. Sedm tvůrčích týmů vytvořilo sedm příběhů na motivy jednotlivých provinění.

Kniha nyní vychází v Česku jako v první z neanglicky mluvících zemí. Práce na překladu trvala rok. Knihu přeložil David Záleský a na pultech se objeví 19. listopadu v brožované vazbě za 389 korun a pevné vazbě s přebalem za 777 korun. Pevná vazba bude mít sedm různých přebalů s motivy jednotlivých hříchů a v každé variantě vyjde jen 77 kusů.

Součástí komiksu jsou i stránky z deníku Johna Doea (Jméno John Doe se v anglicky mluvících zemích používá jako označení pro neznámého), vytvořené jako spontánní koláže textů, symbolů a fotografií. Tyto stránky bylo třeba z velké části celé znovu ručně vyrobit.

SE7DM

Kniha je rozvedením motivů
Tvůrci komiksu dostali nápad na převedení filmu do knižní podoby brzy po uvedení snímku do kin. Titul nazvaný SE7EN začal vycházet v USA ale až na podzim roku 2006 tradičně v sešitech na pokračování. Knižně pak sebrané sešity vyšly v prosinci 2007. V češtině knížka nyní vychází jako SE7DM.

Projekt koordinovali výtvarník David Seidman a scenárista Mike Kalvoda, kteří do každého příběhu vytvořili několik stránek z deníků Johna Doea. Vznikla mozaika příběhů dokreslujících svět filmu Sedm, která se snaží čtenáře dostat do hlavy sériového vraha a sledovat jeho život, vzpomínky a činy. Kniha není komiksovým zpracováním filmu, ale rozvedením jeho motivů.

Komiks SE7EN (David Seidman artwork)

Brutální gradace
Film Sedm z roku 1995 vypráví o honu na masového vraha, který trestá společnost prostřednictvím mordů upomínajících právě na sedmero smrtelných hříchů. Obžerství, lakotu, lenost, smilstvo, pýchu, závist a hněv se rozhodl potrestat John Doe.

Snímek se stal jednou z ikon žánru mysteriózních dramat, charakterizuje ho precizní práce s atmosférou, komplikovaný scénář, brutální gradace a obsazení hereckých hvězd Brada Pitta, Morgana Freemana, Kevina Spaceyho a Gwyneth Paltrow.

ČTK, kul, Lidovky.cz