Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Od pravěkého lovce až k samotnému Bohu. Filmové role Jiřího Bartošky

Jiří Bartoška. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Bartoška. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Jiří Bartoška, velikán české kinematografie, dnes slaví kulaté 70. narozeniny. Herec nezapomenutelných rolí a od roku 2004 i prezident jednoho z nejprestižnějších filmových festivalů, který se každoročně koná v Karlových Varech. Popřejme mu rekapitulací některých z jeho nejznámějších rolí.

Na veliké řece (1977)


Druhý díl pravěké trilogie na motivy románů Eduarda Štorcha. Bartoškův neohrožený lovec Sokol je průvodcem a učitelem mladého Havranpírka. Spolu se snaží překonat nástrahy, kterých je život v době kamenné plný. Trilogie byla určena hlavně mladým - plná klukovského dobrodružství a prvoplánového napětí. Jedna z prvních velkých rolí Jiřího Bartošky z něj také učinila český sex symbol.

Sanitka (1984)


Kdo by zapomněl na charismatického doktora Richarda Skalku v podání právě Jiřího Bartošky? Zlomový byl hlavně desátý díl seriálu, který Skalku postavil před problém nevěry a zároveň mu lékaři oznamují smrtelnou chorobu. Na konci památné epizody nezůstalo jedno oko suché.

My všichni školou povinní (1984)

Oblíbený seriál o žácích a jejich profesorech natočil režisér Ludvík Ráža. Jiří Bartoška hraje soudce Jiřího Olivu, otce hlavního dětského hrdiny Jirky Olivy.

Je třeba zabít Sekala (1997)

Je rok 1943. Malá moravská vesnice Lakotice se drží stranou právě probíhající války. Jiří Bartoška ve filmu hraje smířlivého pátera Floru. Film získal deset Českých lvů. Tento rekord si udržel až do roku 2014, kdy snímek Hořící keř dostal o jednoho více.

Líbáš jako Bůh (2009)


Jiří Bartoška je v roli Karla úspěšný spisovatel. Film se sice točí hlavně kolem jeho manželky, profesorky Heleny, ale manželský pár vždy tvoří dva. Ve snímku dokázal, že mu komediální role sedí stejně, jako ty dramatické.

Anděl páně 2 (2016)

Jiří Bartoška očividně jako Bůh nejen líbá, ale sám rovnou Bohem je. To rovnou v nejúspěšnějším českém filmu všech dob. Pomyslnou „největší z rolí“ si Bartoška zahrál již v prvním dílu Anděla Páně režiséra Jiřího Stracha z roku 2015.

Mordparta (2016)V televizním seriálu z produkce TV Prima Bartoška hraje detektiva Jana Kolumného, přezdívaného Colombo. Případy brutálních vražd na krajském maloměstě jsou inspirované severskými detektivkami.

Jiří Bartoška jako veterinář Jan

Film Teorie Tygra z roku 2016 představil lehce roztěkaného zvířecího doktora Jana, který finguje duševní poruchu, aby utekl z dosahu své ženy. Podobnou postavu, ačkoliv jméno řečeno není, Bartoška představuje i v sérii reklamních spotů pro společnost Moneta Money Bank, která je v současné době k vidění v televizích.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!