9. července 2013 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Olomouc rozezněla opera v kulisách barokního divadla

Opera Endymio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opera Endymio | foto: ČTK - Luděk Peřina

OLOMOUC Uvedením operního díla Endymio na půdě jezuitského konviktu začal v pondělí festival Olomoucké barokní slavnosti.

Kromě operních představení se v rámci slavností konají též prohlídky olomouckých barokních památek a výtvarné dílny pro děti. Letní večery s barokní operou v kulisách unikátní repliky barokního divadla si mohou diváci užívat až do 19. července. Jde o první ročník divadelně-operních představení, které mají okořenit léto v Olomouci.

Opera Endymio je jednou z oper, jež zazněly v 18. století v Kroměříži během oslav olomouckého biskupa Wolfganga Hanibala ze Schrattenbachu. Biskup svých narozenin či jmenin rád využíval ke vznešenému teatralizování. Z děl se zachovala pouze libreta, hudbu vytvořil s použitím dobových zachovaných fragmentů skladatel a muzikolog Tomáš Hanzlík.

Noční kaple

V rámci dvanácti festivalových dnů pořadatelé slavností přichystali pro návštěvníky také uvedení opery Yta innocens a Torso. Součástí každého barokního večera jsou po představení noční prohlídky Sarkandrovy kaple a výstup na věž kostela svatého Michala s průvodcem.

Součástí akce jsou i barokní prohlídky po Olomouci. Ty se zaměřují na barokní skvosty města, církevní památky z období baroka a na vojenskou barokní pevnost.

ČTK

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Specialista na pojištění

Správa železniční dopravní cesty, státní organizace
Praha, Středočeský kraj