17. května 2017 13:07 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Ostře sledovaný festival. Cannes hlídají odstřelovači i protiteroristické zábrany

70. ročník festivalu v Cannes hlídají protiteroristické jednotky i odstřelovači. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 70. ročník festivalu v Cannes hlídají protiteroristické jednotky i odstřelovači. | foto: Reuters

CANNES Mezinárodní filmový festival, který ve středu začíná v Cannes, bude ostře sledovaný i bezpečnostními složkami kvůli hrozbě teroristických útoků, které nedávno postihly Francii a sousední země. Obavy přiměly úřady zpřísnit bezpečnostní opatření. „Odstřelovači, bezpečnostní rámy, zábrany. Nic nebylo ponecháno náhodě,“ napsal list Le Figaro na svém webu.

V jihofrancouzském městě bylo nainstalováno 550 kamer i stovky zábran proti proniknutí vozidel do vyhrazených zón. Zvláště působivé jsou podle deníku obří květináče na promenádě Croisette.

Rozmístěny jsou „strategicky“ tak, aby zabránily vjezdu vozidla s atentátníkem za volantem. Stále velmi živé jsou vzpomínky na útok při loňských oslavách 14. července v Nice, kde útočník s nákladním vozem zabil na promenádě 86 lidí a stovky zranil.

Od té doby bylo stejným způsobem spácháno v Evropě několik dalších útoků, například loni v prosinci v Berlíně s 12 oběťmi či v březnu v Londýně s pěti mrtvými. Před festivalem bylo v Cannes rozmístěno více než 300 květináčů. ̈

„Nebezpečí nikdy nebylo tak veliké,“ připustil v rozhlase starosta Cannes David Lisnard. „Vše je velice zabezpečeno, avšak nulové riziko neexistuje,“ dodal. Nad bezpečím bdí i policisté v civilu, činí se zpravodajské služby a odstřelovači mají nepřetržitou pohotovost. I podle Damiena Compagnea z městské policie provází letošní ročník festivalu více bezpečnostních opatření než v předchozích letech a je nasazeno více lidí i techniky. Přesný počet policistů, vojáků a bezpečnostních agentů je držen v tajnosti.

Úřady si uvědomují, že festival je potenciálním terčem, ale také chtějí zachovat půvabné prvky, který z Cannes udělaly legendu. „Červený koberec zůstane,“ ujistil nejmenovaný policejní náčelník, podle kterého se přihlíží ke všem novým hrozbám na souši, ve vzduchu i z moře. A bezpečnostní rámy nebudou na kraji červeného koberce, ale dál. Avšak kdokoliv se přiblíží k bezpečnostnímu perimetru, bude prohledán.

Městská policie spustila také svůj projekt „bdělí občané“, svolní upozornit na cokoliv podezřelého. Do projektu se zapojilo 80 dobrovolníků, dvě desítky z nich by měly po celou dobu festivalu představovat „oči policie“.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz