Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Past na Iggyho Popa sklapla a přinesla desku Teatime Dub Encounters

Iggy Pop | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iggy Pop | foto: Sukita

PRAHA Elektronické duo Underworld a punková legend Iggy Pop možná působí jako nesourodé hudební spojení. Už v polovině devadesátých let minulého století ale tito muzikanti dokázali, že si rozumí. Společně se podíleli na soundtracku k filmu Trainspotting a pomohli tak definovat hudbu přelomu milénia. Po 21 letech se muzikanti potkali znova a vznikla z toho krátká deska Teatime Dub Encounters.

Ještě v roce 2016 to vypadalo, že Iggy Pop definitivně končí se svou hudební kariérou. Na tour, která doprovázela vydání jeho desky Post Pop Depression tehdy prohlásil: „Jsem unavený z toho, jak se na mě lidi pořád dívají,“ a dodal, že to, co si užívá nejvíc, jsou hodiny, které má sám pro sebe.

Vše se ale změnilo v roce 2017 po tom, co do kin vstoupilo pokračování Trainspottingu s názvem T2 Trainspotting. V reakci na nový snímek se formace Underworld rozhodla, že by na původní film ráda navázala také hudbou. Muzikanti z Underworld tak logicky přizvali i Iggyho Popa, který se s nimi podílel na skladbách k prvnímu dílu.

Iggy Pop (IVAN PROKOP – PHOTOPASS)
Kapela Underworld.

Člen Underworld Rick Smith nechtěl ponechat nic náhodě, tušil že k přesvědčení Iggyho Popa bude mít jen jednu příležitost. Dohodl schůzku v pokoji londýnského hotelu Savoy a pustil se do práce. Když Iggy Pop na schůzku dorazil, našel v pokoji kompletně vybavené hudební studio. Smithův záměr vyšel.

„Když jste konfrontováni s někým, kdo má připravené zatracené studio v hotelovém pokoji, na Skypu člověka, který nedávno vyhrál Oscara, zas*anej mikrofon přímo před sebou a 30 připravených kusů vypiplané muziky, prostě nechcete dělat ramena a mručet ‚hmm hmm‘, moje mysl se rozjela na plné obrátky,“ řekl později k setkání v londýnském hotelu Iggy Pop.

Výsledkem spolupráce jsou čtyři skladby, které tento týden vyšly na desce Teatime Dub Encounters. Energickou hudbu Underworl doplňuje Iggy Pop zpěvem i mluveným slovem.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...