Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Nebýt zpěvu, byl by koncert Paula McCartneyho zcela perfektní

McCartneyho doprovází skupina v čele s klávesistou Paulem Wickensem, s nímž... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy McCartneyho doprovází skupina v čele s klávesistou Paulem Wickensem, s nímž... | foto:  David Neff, MAFRA

Čtvrteční vystoupení Paula McCartneyho v pražské O2 areně, historicky druhé v České republice, nadšeně sledovala vyprodaná hala, tedy kolem sedmnácti tisíc diváků. Za nemalé peníze toho dostali opravdu hodně: skvělé písně, pozoruhodnou dramaturgii, výbornou kapelu a aranžmá i jednu z největších legend populární hudby takřka nadosah.

Když po bezmála třech hodinách McCartneyho koncert skončil, na protagonistovi nebyly, alespoň na dálku a z obřích projekčních pláten, vidět žádné známky únavy. Dokonce se zdálo, že na rozdíl od i o dvě generace mladších hudebníků ani není zpocený. A to se jeho setlist zastavil na počtu neuvěřitelných osmatřiceti písní - včetně šesti přídavkových.

Přitom si McCartney, který v sobotu oslaví čtyřiasedmdesátiny, ani na chvilku neoddechl. Střídal baskytaru, elektrickou a akustickou kytaru, ukulele a dva klavíry, do zpěvu šel naplno a mezi písničkami ještě dělal opičky do publika a předváděl komické tanečky. Nemluvě o příkladném kontaktu s publikem: nejen časté pokusy o češtinu, ale obecně komunikace se všemi patry hlediště včetně těch nejzazších míst by z něj udělaly miláčka diváků, i kdyby to nebyl „ten“ sir Paul.

Repertoár sestával ze všech období jeho tvorby, ohraničen nejstarším songem, či spíše popěvkem In Spite of All the Danger z repertoáru středoškolské kapely The Quarrymen, v níž se seznámil s Johnem Lennonem, a písní nejnovější, FourFiveSeconds, kterou McCartney napsal pro sebe, Rihannu a Kanyeho Westa. Jednalo se ale jen o krajní body pomyslné úsečky. To nejdůležitější, kvůli čemu vážily cestu do Prahy zástupy fanoušků z celé republiky i z ciziny, se ovšem odehrávalo mezi nimi.

Zpěvák  skladatel Paul McCartney.
V pražské O2 areně za velkého jásotu vyprodaného hlediště začalo vystoupení...

Plných třiadvacet písniček vybral Paul McCartney z repertoáru The Beatles. A to jak z jejich, řekněme, přímočarého období, jako byl hned úvodní A Hard Day’s Night nebo Can’t Buy Me Love, tak z vrcholné sofistikované tvorby, která pomohla posunout fenomén populární hudby výše na žebříčku obecného vnímání coby uměleckého projevu: třeba Eleanor Rigby nebo Fool on the Hill. Plus pochopitelně hity na rozezpívání davů typu Let It Be, Hey Jude, případně hříčka Ob-La-Di, Ob-La-Da, při níž atmosféra v hale neměla daleko do nějakého bierfestu.

Zvolte nejlepší McCartneyho píseň

Jenomže Paul McCartney není jenom The Beatles. I když jich nebylo mnoho, v programu zazněly také písně z doby, kdy křižoval svět v čele kapely Wings - a jejich poměrně tvrdé rockové písně představily tohoto hudebníka v odlišné poloze, která vlastně nebyla, snad kromě stavby některých melodií, příliš podobná ničemu, co bylo typické pro The Beatles. Nejnovější tvorbu Paula McCartneyho pak představily tři kousky z jeho zatím posledního alba New z roku 2013.

Paula McCartneyho doprovázela pouze čtyřčlenná kapela, což u hvězdy z této ligy je spíše výjimka - řada jeho kolegů mívá potřebu na turné stavět bezmála bigbandy, které pak často zahltí až příliš členitým zvukem prapodstatu písniček. U McCartneyho se v tomto ohledu projevila příkladná uměřenost. Přitom posluchači nebyli o nic ošizeni a i mnohá ve své době avantgardní beatlovská aranžmá byla víceméně dodržena. A to včetně drobných, třeba i jednotaktových lahůdkových vyhrávek kláves či kytar.

Samotný Paul McCartney působil mimořádně přirozeně a ve všech často dost rozdílných výrazových polohách autenticky. Jedinou bolestí koncertu byl jeho zpěv. Je otázka, zda zapracoval věk a jedná se o setrvalý stav, nebo zda byl zrovna ve čtverteční večer v hlasové indispozici, je ale nutno zmínit, že zdaleka ne všecky melodie vyzpíval tak čistě, jak jsme u něj z nahrávek zvyklí a s některými písněmi, jako třeba Something, kterou připomněl svého zemřelého přítele a ex-Beatla George Harrisona, se vlastně nedovedl poprat vůbec.

Nicméně návštěva McCartneyho koncertu byla i přes tento nedostatek skutečným zážitkem. I pro skutečně do detailu dotaženou výstavbu koncertní show, ve které se repertoárově střídaly písně (a také instrumentace) tak, aby se posluchač ani na minutu nenudil. Rockové bloky střídaly bloky s akustickými kytarami či s dominantním klavírem, a vše doprovázela vlastně relativně decentní vizuální složka. Výbuch - doslovný, v podobě několika „plamenometů“ a spleti laserových paprsků - si nechal McCartney až skoro na samý konec show, do bondovské písně Live and Let Die. Skvělá volba.

Kompletní program koncertu Paula McCartneyho

1. A Hard Day's Night (The Beatles)

2. Save Us

3. Can't Buy Me Love (The Beatles)

4. Letting Go (Wings)

5. Temporary Secretary

6. Let Me Roll It (Wings)

7. I've Got a Feeling (The Beatles)

8. My Valentine

9. Nineteen Hundred and Eighty-Five (Wings)

10. Here, There and Everywhere (The Beatles)

11. Maybe I'm Amazed

12. We Can Work It Out (The Beatles)

13. In Spite of All the Danger (The Quarrymen)

14. You Won't See Me (The Beatles)

15. Love Me Do (The Beatles)

16. And I Love Her (The Beatles)

17. Blackbird (The Beatles)

18. Here Today

19. Queenie Eye

20. New

21. The Fool on the Hill (The Beatles)

22. Lady Madonna (The Beatles)

23. FourFiveSeconds

24. Eleanor Rigby (The Beatles)

25. Being for the Benefit of Mr. Kite! (The Beatles)

26. Something (The Beatles)

27. Ob-La-Di, Ob-La-Da (The Beatles)

28. Band on the Run (Wings)

29. Back in the U.S.S.R. (The Beatles)

30. Let It Be (The Beatles)

31. Live and Let Die (Wings)

32. Hey Jude (The Beatles)

Přídavek:

33. Yesterday (The Beatles)

34. Hi, Hi, Hi (Wings)

35. Birthday (The Beatles)

36. Golden Slumbers (The Beatles)

37. Carry That Weight (The Beatles)

38. The End (The Beatles)

Ondřej Bezr

Autor

Ondřej Bezrondrej.bezr@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...