Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Petar Introvič dokázal nepředstavitelné: autenticky počeštil blues

Petar Introvič v roce 2015 na mezinárodním festivalu Blues Alive | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petar Introvič v roce 2015 na mezinárodním festivalu Blues Alive | foto: Ivan Prokop

Ve čtvrtek v podvečer zemřel hudebník a zpěvák Petar Introvič, zásadní postava české bluesové scény. Bylo mu 68 let. Od června se potýkal s následky vážného zranění na kole, celý život byl totiž vášnivým cyklistou. Těmto zraněním podlehl, jak uvedl jeho syn Petr na sociálních sítích.

Petar Introvič byl zakladatelem a frontmanem skupiny Bluesberry, jejíž existence (pravděpodobně) skončila jeho úmrtím. V každém případě se jednalo o nejdéle existující domácí bluesovou kapelu. Introvič byl jedním z průkopníků tohoto žánru v Česku, Bluesberry založil v roce 1971 na pražské Hanspaulce, kde se stali jednou z nejvýraznějších představitelek tamní silné muzikantské komunity a středobodem legendárních jamsessionů v restauraci, přezdívané Houtyš.

Od počátku Bluesberry vycházeli z nahrávek amerických zejména countrybluesových hudebníků, Introviče samotného nejvíce ovlivnila dvojice Sonny Terry & Brownie McGhee, měl ale rád i mistry elektrifikované podoby blues, ať už Muddyho Waterse nebo z druhé strany Atlantiku Johna Mayalla.

Počeštěním jejich převzatých písní i následnou vlastní hudební tvorbou vybudoval Introvič a Bluesberry vlastní ryzí českou, totiž hanspaulskou poetiku, která je jakýmsi průnikem pražské hospody, české trampírny i raného beatu. Zásadní byly v písničkách texty, často velmi vtipné a plné nadhledu, které pro Bluesberry psal textař Jaroslav Müller.

Kapelou Bluesberry za léta existence prošla řada hudebníků. Z těch nejznámějších nynější frontman kapely Krausberry Martin Kraus, pianista, herec a bavič Václav Kopta anebo již zesnulý legendární kytarista a výrobce kytar Peter Jurkovič.

Bluesberry díky své dlouholeté ojedinělosti na české scéně (v 70. a 80. letech se daly v Česku bluesové kapely spočítat na prstech maximálně dvou rukou) měli možnost koncertovat na akcích, vymezených převážně jiné hudbě. Hráli například na Pražských jazzových dnech, vyli laureáty soutěže folkového festivalu Porta. Až s novými poměry byli k vidění nejčastěji právě na bluesových scénách, kam tradičně patřili.

Když v roce 2015 mezinárodní festival Blues Alive během jednoho večera představoval v komponovaném pořadu úhelné kameny vývoje blues na české scéně, vedle Jiřího Suchého nebo Luboše Andršta zde nesměli chybět ani Bluesberry coby jedna z nejautentičtějších českých kapel. Hlavním nositelem této autenticity byl právě jejich frontman, kytarista, harmonikář a zpěvák Petar Introvič.

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!