5. února 2017 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hošek oslaví padesátiny. Zahrají Plexis i Slaves Of Stadium Rock

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Plexis | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plexis | foto: Plexis archivReprofoto

PRAHA Výrazná postava tuzemské punkové scény Petr Hošek z kapely Plexis oslaví své 50. narozeniny 8. února vystoupením v pražském Lucerna Music Baru. Zakladatel jedné z nejstarších českých punkových kapel, která měla koncertní premiéru v roce 1984, si pozval mnoho hudebních přátel. Vedle Plexis během večera zahrají skupiny Visací zámek, S.P.S., E!E, Slaves Of Stadium Rock a Konfront.

„Návštěvníci v den mých narozenin uvidí promítání dokumentu o mně s názvem Antihero nebo úplně nový klip, který jsme natočili na píseň Cesta k druhejm. Mezi hosty bude i Supice ze Tří sester, Tonda Rauer z Harleje nebo Petr Stanko z Michael’s Uncle a další. Bude to spousta muziky, ale doufám, že i spousta srandy,“ řekl Hošek.

Zatímco hudební styl punk budí spíše vášně, emoce, kontroverze a občas i obecné pohoršení, Hošek s Plexis svůj svět vždy prezentoval jako jeden velký mejdan. Vypovídá o tom i jejich největší hit Svět jsou bary. „Tak to prostě je. Pro mě je punk především zábava, můj styl života nepředstavuje být permanentně naštvaný. Vyjádřil bych to heslem ‚sere mě bejt nasranej‘,“ uvedl.

Zakázaní Plexis a pokus o sebevraždu

Hošek vyrůstal v hudebním prostředí, jeho matka byla zpěvačkou v uznávaných folkových kapelách Skiffle, Kontra a Taxleři. „Já jsem měl její muziku rád, jenom to potom rokenrol všechno převážil. Dnes každý pankáč poslouchá Johnnyho Cashe, já ho uznával už v roce 1980,“ řekl Hošek, který má rád hudbu různých stylů. „Nikdy jsem neměl klapky na uších,“ dodal.

Za důležitý zlom ve svém životě považuje rok 1982, kdy poprvé slyšel punkovou kapelu Buzzcock a její skladbu Promises. „To mě velmi chytlo. Zaujalo mě, že to nebylo uhlazené, ale přitom i přes určitou divokost nechyběla melodičnost,“ konstatoval Hošek.

Pamětník počátků punkového hnutí v tehdejším Československu zažil dobu, kdy v roce 1986 režim skupinu zakázal a Plexis pak hráli převážně na neoficiálních akcích. „Vedlo to až k mému pokusu o sebevraždu během vojenské služby a rozhodnutí nechat na čas hraní. Pronásledování kvůli textům a rušení koncertů nám mělo muziku znechutit, ale naštěstí se to nepodařilo,“ vzpomínal Hošek.

Právě v této nelehké době ho k podpisu spolupráce přiměla bývalá Státní bezpečnost (StB). Hned po listopadu 1989 se Hošek k podpisu veřejně přiznal s tím, že nikomu neublížil, protože na schůzky s StB nedocházel.

Veselá image s temným obdobím

Přes svou spíše veselou image si Plexis prošli i složitým obdobím drogové závislosti, o které zpívají na desce White Killer z roku 1992. „Celá kapela si v minulosti potykala s tvrdšími drogami, naštěstí se z toho mně osobně podařilo před pádem do propasti vymanit, ale nebyla to žádná legrace a nestojí to za to,“ uvedl Hošek s poukazem na bývalého kytaristu Plexis Johnnyho Jukla, který byl zatčen a obviněn z výroby heroinu.

Hošek je spojený s Plexis, ale má za sebou působení také ve skupinách Do řady!, Michael’s Uncle nebo Svatý Vincent. O jeho širokém hudebním rozptylu svědčí i působení v projektu Maradona Jazz i vystupování v roli dýdžeje jako DJ Mucho. Zaujal ho především latinskoamerický jazz.

S Plexis, kteří vydali debutové album Půlnoční rebel v roce 1990, chystá už delší dobu novou nahrávku. Dvojdisk by mě být z poloviny tvořen novými písněmi a z poloviny staršími skladbami Plexis v podání jiných kapel. „Zadrhlo se to pochopitelně na mých textech, ve kterých se z 90 procent snažím vyhýbat sprostým slovům a ze sta procent politice. Než by to mělo být blbý, tak raději ještě chvilku s nahráváním počkáme,“ dodal Hošek.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz