Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Syn punkových legend chce spálit sbírku Sex Pistols, punk je prý mainstreamový

Tričko slavné punkové skupiny Sex Pistols s královnou Alžbětou II. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tričko slavné punkové skupiny Sex Pistols s královnou Alžbětou II. | foto: Reuters

LONDÝN Syn dvou osobností britské punkové vlny Joe Corre hodlá splnit svou hrozbu a zničit sbírku punkových memorabilií v hodnotě pěti až deseti milionů liber (160 až 320 milionů Kč). Chce tak protestovat proti zařazení punku mezi hlavní a uctívané hudební proudy.

Potomek punkových legend - manažera skupiny Sex Pistols Malcolma McLarena a tvůrkyně punkového odívání Vivienne Westwoodové - ve čtvrtek potvrdil, že cennou sbírku spálí v sobotu. To uběhne právě 40 let od doby, kdy Sex Pistols vydali singl Anarchy in the U.K., což je také považováno za mezník rozmachu punku v Británii.

Corre se tak chce spálením artefaktů připojit ke kritice některých skalních stoupenců žánru proti chystaným oficiálním akcím. Nenávratně zmizet by tak měl především velký počet dobových oděvů, včetně kožených kalhot, sepraných džínsů a triček s provokativními kresbami.

Rodiče by údajně souhlasili

Corre ve čtvrtek řekl, že je na místě přiznat, že „punk je mrtvý“ a že je nejlepší se všeho zbavit. Jeho rodiče, kteří jsou již po smrti, by s ním prý souhlasili. Corre zároveň odmítl sbírku rozprodat a získané peníze dát na charitu, protože by si to podle něj akorát nějaký bankéř koupil na zeď. Odmítl také brát ohledy na fanoušky punku, kteří jsou prý zmateni a vlastně ho ani nezajímají, protože jde o konformisty, jen v jiné uniformě.

Corre už v březnu prohlásil, že „místo toho, aby punk byl hnutím pro změnu, stal se jakýmsi muzejním kouskem či uctívaným počinem“. „Že má královna (Alžběta II.) oficiálně žehnat Roku punku 2016, je to nejstrašidelnější, co jsem kdy slyšel. Lidé už nevěří, že někdo mluví jejich hlasem,“ řekl také Corre.

Tři roky, co změnily tvář hudby

Skupina Sex Pistols vznikla v Londýně v roce 1975. Neuměli zpívat, neuměli hrát, neměli žádnou vizi a přesto se stali impulzem, který spustil revoluci v rockové hudbě. Ačkoliv kapela Sex Pistols existovala pouze necelé tři roky, stala se ikonou punkové vzpoury mladých. Skandální koncerty, výtržnosti, vulgární urážky v televizi, protesty šokované veřejnosti. Ale také statisíce prodaných singlů s písní God Save the Queen (Bůh ochraňuj královnu). Fráze No Future (žádná budoucnost) z této skladby se stala mottem celého punkového hnutí.

V roce 2017 bude kolem punku opět důvod k oslavám. Od vydání světově známého a jediného alba rozporuplných britských punkerů Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols v říjnu 1977 uplyne totiž příští rok také 40 let.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?
Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?

Otestovaly jsme dámské trenýrky z Trenýrkárna.cz. Podívejte se, jaké jsme si vybraly a jak jsme s nimi byly spokojené.