5. prosince 2014 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Po 40 letech bude obnoveno vyšetřování vraždy režiséra Pasoliniho

Pier Paolo Pasolini při natáčení filmu Teoréma | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pier Paolo Pasolini při natáčení filmu Teoréma | foto: Angelo Novi / Cineteca

ŘÍM Téměř 40 let po vraždě kontroverzního režiséra, spisovatele a scenáristy Piera Paola Pasoliniho italské úřady případ znovu vyšetří. Testy totiž odhalily na jeho oblečení stopy DNA nejméně tří osob. Pasolini byl zavražděn 2. listopadu 1975 v pobřežním městě Ostia nedaleko Říma. Zohavené tělo se našlo na tamním fotbalovém hřišti.

Za vraždu byl pouze odsouzen tehdy sedmnáctiletý prostitut Pino Pelosi, který trvá na své nevině a tvrdí, že na vraždě režiséra se podílelo nejméně šest lidí.

Nové vyšetřování vraždy má být založeno na testech DNA, o které zažádal Pasoliniho bratranec Guido Mazzon, a také na výpovědích Pelosiho, který byl odsouzen k devítiletému pobytu za mřížemi. Okolnosti brutální vraždy ale vždy obestíralo tajemství.

Pelosi v roce 1975 vypověděl, že Pasolini ho obtěžoval na římském nádraží Termini, a přiznal, že jej pak v Ostii i zabil, když se bránil údajnému pokusu třiapadesátiletého režiséra o znásilnění. Vyšetřovatelé už od začátku pochybovali, že oběť mohl zmasakrovat jediný člověk. Na místě činu byly nalezeny kusy oděvu a stopy, které nepatřily ani Pasolinimu, ani Pelosimu. Pelosi nyní tvrdí, že pachatelé Pasoliniho přejeli třemi automobily a jedním motocyklem a že jejich totožnost neznal.

Bernardo Bertolucci,  Jean-Luc Godard a Pier Paolo Pasolini.

Bernardo Bertolucci, Jean-Luc Godard a Pier Paolo Pasolini.

Dosud nelze vyvrátit ani politicky motivovanou vraždu. Režisérovi vyhrožovaly smrtí krajně pravicové organizace kvůli jeho poslednímu filmu Saló aneb 120 dnů sodomy. Režisér totiž ve filmu kritizoval i fašistickou diktaturu Benita Mussoliniho. Vyšetřování Pasoliniho vraždy bylo obnoveno několikrát, ale pokaždé bezvýsledně.

Sladký život, Mamma Roma i Saló aneb 120 dnů sodomy

Pier Paolo Pasolini (5. března 1922, Bologna, Itálie - 2. listopadu 1975, Ostia, Itálie) byl výrazně levicově italský básník, spisovatel, scenárista,novinář, filozof, režisér a herec. Pocházel z chudého prostředí, podařilo se mu ale vystudovat historii a literaturu, poté působil jako učitel. Od 50. let se veřejně hlásil ke své homosexuální orientaci, což mu v tehdejším prudérním prostředí přinášelo mnohé komplikace. Jeho první kniha Darmošlapové (1955) vyvolala skandál svým otevřeným zobrazením života chudých tuláků. Vydal několik dalších knih a básnických sbírek, především se ale věnoval filmové  režii. Jako scenárista spolupracoval s režiséry jako Federico Fellini (Cabiriiny noci, Sladký život), Mauro Bolognini (Krásný Antonio) nebo Bernardo Bertolucci (Smrt kmotřička).

Anna Magnani ve filmu Mamma Roma.

Anna Magnani ve filmu Mamma Roma.

Jeho režijním debutem byl v roce 1961 portrét římského pasáka Accatone, následovala mistrovská Mamma Roma (1962) s hereckou hvězdou Annou Magnani. Pobouření zejména v církevních kruzích vyvolaly svým zobrazením spasitele jako revolucionáře jeho filmy Evangelium Svatého Matouše a Theoréma, patrně největší kontroverzi pak vyvolal jeho poslední film Saló aneb 120 dnů Sodomy, natočený podle románu markýze De Sade, v němž zobrazuje nejrůznější zvrácené sexuální praktiky. Pasolini natočil také několik filmů podle antických tragédií - Médea, Oidipus král či trilogie podle Boccacciova Dekameronu.

ČTK, hepHedvika Petrželková