14. června 2019 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pokračování kultovního Osvícení. Doktor Spánek s Ewanem McGregorem ordinuje v nové ukázce

Ewan McGregor jak dnes již dospělý Danny Torrance. Snímek Doktor Spánek (2019).... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ewan McGregor jak dnes již dospělý Danny Torrance. Snímek Doktor Spánek (2019).... | foto: VE

LOS ANGELES Ewan McGregor se jako syn posedlého spisovatele Jacka Torrance (Jack Nicholson) musí postavit stínům minulosti. Horor Doktor Spánek přímo naváže na film Stanleyho Kubricka Osvícení z roku 1980. Předlohou bude, stejně jako u Osvícení, kniha amerického spisovatele Stephena Kinga. Snímek zamíří do českých kin 31. října.

V roce 1980 se Jack Nicholson zapsal do povědomí diváků jako zneuznaný spisovatel Jack Torrance ve filmu Osvícení. Jack odvezl svou rodinu do hotelu Overlook v Coloradu, kde, jak doufá, znovu nalezne inspiraci pro své dílo. Výměnou za pobyt dělá v prázdném hotelu přes zimu, kdy se budova nepoužívá, správce. Místo inspirace ale nalezne šílenství, které mu přikazuje zabít jeho ženu Wendy (Shelley Duvallová) a syna Dannyho (Danny Lloyd). Snímek natočil režisér Stanley Kubrick na motivy stejnojmenného románu Stephena Kinga z roku 1977.

Ewan McGregor jak dnes již dospělý Danny Torrance. Snímek Doktor Spánek (2019)....
Jack Nicholson ve filmu Stanleyho Kubricka Osvícení.

Stephen king

V roce 2013 vydal King přímé pokračování v podobě románu Doktor Spánek. To se zaměřuje na dospělého Dannyho Torrance (tentokrát v podání Ewana McGregora), který se stále nemůže vyrovnat s hrůzou, které byl svědkem v hotelu Overlook. Trápí ho nespavost, noční můry a vznáší se nad ním přízrak jeho otce. I tato kniha se nyní dočkala pokračování pod taktovkou režiséra Mikea Flanagana (Nepřítomnost, Oculus). 


Ve filmu diváci dále uvidí Rebecca Fergusonovou, Jacoba Tremblaye, Jocelin Donahuovou, Catherine Parkerovou a další.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.