13. května 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Polonahý Borat, mrtví holubi na pláži i dámy bez podpatků. 10 skandálů v historii Cannes

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Simone Silva a její skandální pózování. Cannes 1954 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Simone Silva a její skandální pózování. Cannes 1954 | foto: Wikipedia

Skandál letošního 69. ročníku nejprestižnější filmové přehlídky na světě na sebe zatím nechává čekat. Co zahýbalo světem v jeho minulosti? Kontroverzí zažil festival celou řadu, od protestů Vatikánu proti Felliniho opusu Sladký život, přes přihlášení se k nacismu režiséra Larse von Triera, až po loňskou aféru, kdy organizátoři nepustili na červený koberec ženy bez vysokých podpatků.

1. Podpatková aféra (2015)
Kritiku ze všech stran si vysloužili organizátoři festivalu během loňského ročníku, kdy vykázali z premiérového červeného koberce několik žen, které neměly k večerním róbám vysoké podpatky. O podpatcích přitom předepsaný dress kód nic neříká. Některé z diskriminovaných žen navíc podpatky neměly ze zdravotních důvodů.

Do nesmyslného opatření se tak říkajíc obula herečka Emily Blunt, která na tiskové konferenci prohlásila, že podpatky by neměl nosit nikdo. „Upřímně řečeno, všichni bychom měli nosit ploché boty,“ řekla herečka narážejíc na zdraví neprospívající aspekt nošení vysokých podpatků.

2. Potomci Grace Kelly versus film s Nicole Kidman (2014)
Zahajovací film předloňského festivalu byl životopisný snímek o monacké kněžně a někdejší filmové hvězdě Grace Kelly, která zahynula při automobilové nehodě před více než 30 lety. Film Grace of Monaco provázely kontroverze vzhledem k tomu, že rodina Grace Kelly, tedy syn, monacký kníže Albert II., a dcery Caroline a Stephanie, jeho výrobu kritizovali a jeho promítání v Cannes bojkotovali. Podle nich film obsahuje řadu historických nesrovnalostí a mnoho zcela fiktivních scén. Monacký dvůr dokonce požadoval po produkci řadu oprav, které ale nebyly příliš brány v potaz.

3. Hitlera chápu, prohlásil Lars von Trier (2011)
Dánský režisér Lars von Trier, který je znám svými provokacemi, šokoval Cannes v roce 2011, kdy na tiskové konferenci ke svému filmu Melancholia, v jehož hlavní roli si mimochodem zahrála letošní členka hlavní poroty Kirsten Dunst. Trier nemístně si zažertoval tvrzením, že má pochopení pro někdejšího nacistického diktátora Adolfa Hitlera, a když organizátoři festivalu žádali vysvětlení, Trier se následně za svoje slova omluvil. „Říkám jen, že toho člověka chápu. Není to zrovna správný typ, ale hodně mu rozumím a trochu s ním sympatizuji,“ prohlásil. Vyděšené novináře pak ale ubezpečoval, že druhou světovou válku neschvaluje a nemá ani nic proti Židům.

Britský komik Sacha Baron Cohen a jeho nová pánská móda.

Britský komik Sacha Baron Cohen a jeho nová pánská móda.

6. Borat ukázal (skoro) všechno (2006)
Britský komik Sacha Baron Cohen vzbudil pozdvižení v Cannes před deseti lety, když se v rámci propagace svého komediálního filmu o kazachstánském televizním reportérovi Boratovi promenoval před fotografy oděn jen do miniaturních plavek zvaných mankini a do svého mohutného kníru.

4. Z filmu Zvrácený se divákům dělalo špatně (2002)
Kontroverzní film zobrazující brutální znásilnění mladé ženy a následnou pomstu jejího manžela, představil v Cannes před čtrnácti lety režisér Gaspar Noé. V hlavních rolích filmu se objevil skutečný manželský herecký pár Monica Belluci a Vincent Cassel. Nejen že přibližně 250 lidí šokovaných zobrazenou brutalitou opustilo sál, ale některým z nich musel být podán kyslík. Zbylí diváci sice věnovali filmu ovace ve stoje, k nim však rozhodně nepatřil bratr hlavního herce Vincenta Cassela, který byl tak znechucen, že během projekce vstal a křičel na režiséra výhrůžky.

5. Vtip s mrtvými holuby nevyšel (2001)
Ukázkou nevhodné publicity byl incident, který vyvolali herci a štáb filmu Michaela Winterbottoma Nonstop party, když byli vykázáni z pláže soukromého hotelu poté, co se po sobě navzájem házeli vycpané holuby. Film Nonstop party mapoval historii manchesterské hudební scény od punku Sex Pistols až ke zrodu taneční hudby reprezentované kapelou Happy Mondays. Po incidentu prohlásili, že je to přesně to, co by si Shaun Ryder (lídr Happy Mondays) přál. Sám totiž jednou otrávil 3000 manchesterských holubů kokainem... Ostatní hosté ani policie však pochopení pro tento morbidní vtípek neprojevili.

7. Revoluce požrala své děti aneb Zmařená česká šance (1968)
V roce 1968 byl canneský festival ovlivněn hnutím studentských protestů, a na důkaz svých sympatií s revolučními myšlenkami přemluvil člen poroty, režisér Louise Malle, své kolegy, aby soutěž zrušili a festival rozpustili. Bohužel pro Československo se to stalo zrovna v době, kdy byl náš film na festivalu bohatě zastoupen - do soutěže se dostaly hned tři české snímky – Rozmarné léto Jiřího Menzela, Hoří, má panenko Miloše Formana a O slavnosti a hostech Jana Němce, kteří se tam museli s šancemi na prestižni cenu rozloučit hned v zárodku. Město Cannes a jeho živnostníci však s vývojem událostí moc spokojeni nebyli. Pocítil to na vlastní kůži právě iniciátor Malle, když ho v několika podnicích odmítli obsloužit...

8. Buňuelova Viridiana versus diktátor Franco (1961)
Španělsko-mexický film režiséra Luise Buñuela Viridiana způsobil před půlstoletím skandál, když přišel s tématem sexuálního zrání mladé jeptišky. Katolická církev nebyla filmem dle očekávání příliš pobavena, zatímco španělský diktátor Francisco Franco se pokusil - naštěstí neúspěšně – stáhnout film z hlavní soutěže. Podařilo se mu ale zakázat jeho promítání v konzervativním katolickém Španělsku a zákaz trval až do Frankovy smrti v roce 1975. K premiéře pak došlo v roce 1977. Liberální porota festivalu ovšem ocenila film Zlatou palmou.

Film Sladký život režiséra Federika Felliniho.

Film Sladký život režiséra Federika Felliniho.

9. Felliniho Sladký život kontra katolická církev (1960)
V roce 1960 získal Zlatou palmu film italského režisér Federica Felliniho. Kritici ho uvítali jeho fresku o marnosti života v současném velkoměstě bouřlivým nadšením, méně nadšení byli zástupci katolické církve. Vatikánský deník Osservatore Romano se dokonce snažil přesvědčit úřady, aby nechali zničit negativ filmu a sebrali tvůrci cestovní pas. Ve rigidním Španělsku byl film zakázán až do roku 1981.

Herečka Simone Silva vyslyšela volání fotografů: Sundej to!

Herečka Simone Silva vyslyšela volání fotografů: Sundej to!

10. Simone Silva odhazuje top (1954)
Francouzská herečka narozená Simone Silva se rozhodla upozornit na sebe do té doby nevídaným způsobem. Poté, co získala titul „Miss Festival“ a byla požádána, aby zapózovala fotografům společně s americkým hercem Robertem Mitchumem, v rámci neformálního pózování odhodila vrchní část svého oděvu a své obnažené vnady si zakryla pouze rukama. Nadšení fotografové se předháněli ve snaze mít co nejlepší snímek a v nastalé tlačenici došlo k několika úrazům včetně zlomené nohy a ruky. Silva byla za svůj úlet organizátory vyzvána, aby opustila festival, a přestože její obnažené snímky obletěly svět, zemřela jen pár let nato v pouhých devětadvaceti letech, pravděpodobně následkem drastických diet, které držela ve snaze udržet si postavení hvězdy.

hepHedvika Petrželková
  • 0Diskuse